پرونده «۱۳ دلیل برای اینکه» / آنچه که باید بدانیم – ۱

30نماایران: همانطور که در اینستاگرام سایت قول دادیم پرونده ویژه سریال دیدنی «13 دلیل برای اینکه» را آغاز کردیم که قرار است در مطالب جداگانه به آن بپردازیم و ابتدا بهتر است با شمایل کلی از تولید،عوامل و داستان آن آشنا شویم.

«۱۳ دلیل برای اینکه» سریال اینترنتی آمریکایی محصول سال ۲۰۱۷ شرکت نتفلیکس در ژانر درام نوجوانانه و معمایی است. فیلم‌نامه این سریال توسط برایان یورکی بر اساس رمانی به همین نام نوشته جی اشر که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد نوشته شده است. تهیه کنندگی سریال توسط سلنا گومز و توماس مک‌کارتی انجام شده‌است و خود مک‌کارتی تعدادی از اپیزودهای سریال از جمله اپیزود اول و دوم را کارگردانی کرده‌است و  حضور سلنا گومز؛ بازیگر، مدل و طراح به عنوان یکی از تهیه کنندگان از دیگر نکات جالب ساخت این سریال است که قطعا در شکل اجرایی و هماهنگ سازی نسلی که وی با آنها ناآشنا نیست، بی تاثیر نخواهد بود. کمپانی آنونیموس کونتنت به همراه پارامونت تله‌ویژن، به عنوان تهیه‌کننده اجرایی در ساخت سریال همکاری داشته‌اند.

داستان سریال دربارهٔ دختر نوجوانی به نام هانا بیکر است که پیش از خودکشی دلخراش خود، ۱۳ نوار کاست ضبط کرده و در هرکدام از آن‌ها یکی از دلایل خود برای خودکشی را شرح می‌دهد و هریک از این نوارها به آدمه هایی متصل می شود که هانا بیکر با آنها در ارتباط بوده است.

۱۳ دلیل برای اینکه، ابتدا قرار بود به صورت سینمایی ساخته شود و سلنا گومز نیز در آن نقش هانا بیکر را بازی کند، اما پروژه به سرانجام نرسید تا اینکه نت‌فلیکس وارد پروژه شد و کار ساخت نسخه سریالی از روی رمان جی اشر را کلید زد. سلنا گومز حاضر به بازی در سریال نشد، اما با این حال به عنوان یکی از تهیه‌کنندگان اجرایی با پروژه همکاری کرد و البته چندین آهنگ نیز برای سریال خواند. فصل اول سریال به صورت کامل در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۱۶ در دسترس عموم قرار گرفت. بعد از استقبال بسیار زیاد از سریال در نزد منتقدین و مردم، نت‌فلیکس سریال را برای فصل دوم تمدید کرد. فصل دوم سریال نیز در تاریخ ۱۸ مه ۲۰۱۸ به صورت جهانی، در دسترس عموم قرار گرفت. در ژوئن ۲۰۱۸، نت‌فلیکس رسماً سریال را برای فصل سوم تمدید کرد. فصل سوم سریال در سال ۲۰۱۹ پخش خواهد شد.

 

«۱۳ دلیل برای اینکه» به خصوص در فصل اول با واکنش مثبت منتقدین و تحسین گسترده تماشاگران همراه شد و  از نظر فیلم‌نامه، روایت داستانی و اجرای تیم بازیگری مورد ستایش قرار گرفت.منتقدان و تماشاگران، بازی دیلان مینت و کاترین لانگفورد را ستایش کردند و سکانس‌های مشترک بین آن‌ها را یکی از مهم‌ترین نقاط قوت سریال دانستند. فصل دوم سریال اما با واکنش‌های متوسط و غالباً منفی همراه بود و به خصوص از نظر خشونت تصویری مورد انتقاد قرار گرفت. سریال با جنجال‌های بسیار زیادی همراه بود. برخی از روانشناسان و متخصصین امور بهداشت و روان، ۱۳ دلیل برای اینکه را به خاطر پرداختن به موضوعاتی همچون خودکشی، افسردگی، تجاوز و همچنین برخی از مسائل جنسی مورد انتقاد قرار دادند و اعلام کردند که سریال ممکن است از نظر روانی، تأثیر بدی بر روی تماشاگران حساس داشته باشد.

فیلمبرداری سریال در تابستان ۲۰۱۶ و در کالیفرنیای شمالی انجام شد. سن رافائل، کالیفرنیا، بنیسیا، کالیفرنیا، والهو، کالیفرنیا، کراکت از جمله لوکیشن‌های فیلمبرداری بودند.به خاطر وجود محتوای شدید عاطفی و روانشناسانه موجود در سریال، بسیاری از بازیگران در طول فیلمبرداری با متخصصین امور اجتماعی و رواشناسان گفتگو کردند تا هم به نقش‌های خود نزدیک تر شوند و هم اینکه دچار آسیب‌های روحی نشوند.

آمارها اعلام می‌کند که «۱۳ دلیل برای اینکه» یکی از پرتماشاگرترین سریال‌هایی است که تاکنون نت‌فلیکس تولید کرده‌است. سریال در طول یک ماه اول انتشار خود موفق شد رکورد پربازدیدترین سریال نت‌فلیکس را که پیش از این به فصل دوم سریال دردویل تعلق داشت را بشکند و با ۴۸٪ بیننده بیش تر رتبه اول را به خود اختصاص دهد. آمار تماشاگران در هفته دوم انتشار نسبت به هفته اول نزدیک به ۱۸٪ پیشرفت داشت که نشان از محبوبیت سریال در بین تماشاگران دارد. طبق آمارهایی که منتشر شد تعداد بازدیدها از قسمت اول سریال بالاتر ۱۰۰ میلیون بود که هرکدام از آنها حداقل یک قسمت از سریال را از طریق نت‌فلیکس دیده‌اند.

سریال سیزده دلیل برای اینکه بخاطر محتوای بزرگسالانه و وجود صحنه‌هایی همچون مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی و همچنین نشان دادن جزئیاتی از صحنه تجاوز و استفاده از کلمات رکیک و پرداختن به موضوعاتی همچون همجنسگرایی و خودکشی از طرف سیستم نظارت و ارزشیابی تلویزیون درجه سنی “RP18” دریافت کرد. بدین معنی که تماشای سریال به افراد زیر هجده سال توصیه نمی‌شود و باید در تماشای آن احتیاط کنند. بعد از پخش سریال نسبت به حجم خشونت گرافیکی فیلم همچون صحنه تجاوز در جکوزی یا صحنه خودکشی انتقادات زیادی مطرح شد اما سازندگان سریال صحنه‌های جنسی و خشونت‌آمیز خودکشی هانا را «ضروری» اعلام کرده‌اند.

تفاوت‌های سریال با کتاب:

در کتاب کلی جنسن در طی یک شب نوارها را گوش می‌دهد. این در صورتی است که این روند در سریال هفته‌ها به طول می‌انجامد.

در کتاب کلی متوجه این موضوع نمی‌شود که تونی از طرف هانا مأمور مراقبت از اوست و اما در سریال او نه تنها متوجه این موضوع می‌شود بلکه حتی رابطه اش با تونی نیز بسیار صمیمی تر از کتاب به تصویر کشیده شده‌است.

جی اشر کتاب را در ده سال پیش یعنی در سال ۲۰۰۷ منتشر کرد و در آن موقع رسانه‌های اجتماعی به قدرت الان خود نرسیده بودند و در واقع برخلاف چیزی که در سریال می‌بینم رسانه‌های اجتماعی و پخش شدن عکس‌های هانا در دبیرستان از دلایل خودکشی او نبوده و این بخش از داستان کاملاً توسط برایان یورکی به سریال اضافه شده‌است.

بخش مهمی از داستان سریال را توهمات و تصورات کلی دربارهٔ هانا تشکیل می‌دهد این در صورتی است که همچین اتفاقاتی در کتاب نمی‌افتد.

در سریال کلی با دوچرخه تصادف کرده و صورتش زخم می‌شود اما علت زخمی شدن در کتاب چیز دیگری است.

در سریال کلی بعد از گوش دادن به نوار برایس به خانه او رفته و با برایس درگیر می‌شود و اعترافات او را ضبط می‌کند اما این اتفاقات در کتاب نمی‌افتد.

یکی از مهمترین خط‌های داستانی سریال مربوط به شکایت خانواده بیکر از دبیرستان و داستان‌های مربوط به دادگاه است اما این اتفاقات در کتاب رخ نمی‌دهد.

یکی از مهمترین و جنجالی‌ترین سکانس‌های سریال صحنه خودکشی است که در طی آن هانا رگ خود را در حمام می‌زند و می‌میرد. این در حالی است که در کتاب هانا نه از طریق زدن رگ خود بلکه با خوردن قرص خودکشی می‌کند.

یکی از مهمترین تغییرات سریال نسبت به کتاب نوع رابطه‌ای است که بین هانا و کلی و وجود دارد. در سریال نوعی رابطه عاشقانه بین آن‌ها به خصوص از سوی کلی وجود دارد اما در کتاب متوجه می‌شویم رابطه بین هانا و کلی حداقل در سطح دبیرستان بسیار معمولی است و البته برخلاف سریال این هانا می‌باشد که عاشق کلی می‌شود.

در کتاب شخصیتی بنام «جینی» وجود دارد که نام او در سریال به شری تغییر پیدا کرده‌است.

در سریال شخصیت الکس استاندال با شلیک گلوله به سرش خودکشی می‌کند اما این اتفاق هرگز در کتاب رخ نمی‌دهد.

پایان سریال به مراتب پیچیده‌تر از پایانی است که در کتاب وجود دارد. از جمله ابهامات سریال صحنه‌ای است که تایلر مشغول بازبینی یک صندوق پر از اسلحه است و می‌خواهد طبق نقشه‌ای با اسلحه دبیرستان را به گلوله ببندد که البته طبق گفته سازندگان در فصل دوم شاهد انتقام تایلر خواهیم بود.

چیزهایی است که باید بدانیم:

متخصصان سلامت روانی در مورد پیام های این سریال در مورد موضوع خودکشی هشدار داده و آن ها را خطرناک توصیف کرده اند. آن ها و بسیاری دیگر از منتقدان بر این باورند که این سریال دیدگاه مشکل آفرینی نسبت به مقوله ی خودکشی را ترویج می کند.

کاترین لانگفورد ابتدا برای نقش جسیکا تست داد اما عوامل بعد از دیدن بازی او پی بردند که کاترین برای نقش هانا بهترین انتخاب ممکن است.

کارشناسان، والدین و معلمان بر این موضوع توافق دارند که این سریال و موضوع آن خودکشی را ترویج کرده و در واقع تصویری کامل از تصمیم نادرست شخصیتی که خودکشی می کند را به تصویر نکشیده است. از آن جایی که افکار مربوط به خودکشی در میان نوجوانان رواج زیادی دارد برخی بر این باورند که چنین سریالی نباید ساخته می شد. بر اساس منابع رسمی، خودکشی سومین عامل مرگ و میر در میان افراد ۱۰ تا ۱۴ ساله و دومین عالم مرگ در میان افراد ۱۵ تا ۳۴ ساله است. علاوه بر این بر اساس تحقیقات انجام گرفته در سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۱۷ درصد از دانش آموزان پایه ی نهم تا دوازدهم به خودکشی فکر کرده اند.

همچنین در این سریال مفاهیم گرافیکی زیادی در مورد تجاوز جنسی و خودکشی وجود دارد. سازندگان سریال صحنه های خشونت آمیز خودکشی هانا را «ضروری» اعلام کرده اند.

یک مدرسه در کانادا تمامی ارجاعات به این سریال را ممنوع اعلام کرده است و برخی از مدارس نیز در مورد این سریال به والدین دانش آموزان هشدار داده اند.

انجمن ملی روانشناسان مدارس به نوجوانانی که به خودکشی فکر کرده اند یا می کنند توصیه کرده است که از تماشای این سریال خودداری کنند. این گروه همچنین همچنین پیشنهاد کرده که نوجوانانی که قصد تماشای این سریال را دارند در کنار والدینشان آن را تماشا کنند به طوری که والدین بتوانند آن ها را متقاعد سازند که خودکشی هیچ مشکلی را حل نمی کند.

نام خانوادگی شخصیت کلی، جنسن است. جنسن نام یک شرکت تولید نوار کاست است که نام آن بر روی برخی از نوارهای هانا نیز به چشم می‌خورد.

بعد از سیل انتقادات و هشدارهای در مورد این سریال، سرویس اینترنتی نت فلیکس در ۱۱ اردیبهشت اطلاعیه ای را بدین مضمون منتشر کرد: “در حالی که بسیاری از طرفداران ما این سریال را یک محرک باارزش برای شروع یک بحث مهم با خانواده هایشان دانسته اند، نگرانی هایی نیز از طرف دیگران وجود دارد بر این باورند باید این سریال باید اخطارهای بیشتری در خود داشته باشد… به این دلیل ما در ابتدای اپیزود اول نیز یک اخطاریه درج می کنیم تا کسانی که هنوز آن را تماشا نکرده اند در جریان امر قرار بگیرند”.

کاترین برای بازی در نقش هانا بیکر در هفتاد و پنجمین مراسم گلدن گلوب نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول زن در سریال درام در سال ۲۰۱۸ شد و این افتخار را در بیست و دومین دوره جایزه ستلایت نیز تکرار کرد.

سلنا گومز نیز آهنگ «برگشتن به تو» (Back to You) را به عنوان بخشی از موسیقی متن این سریال ۱۰ می منتشر کرد.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :