- پایگاه خبری و تحلیلی سینما ناب(30نماایران) - http://cinemanab.ir -

کدام فکر تازه و خون دل خوردن ها برای یک برنامه کپی پیستی اما پولدار؟!

به گزارش سایت ۳۰نماایران، علیخانی که طی سالهای گذشته به عنوان مجری و برنامه ساز «ماه عسل» و سال تحویل شناخته می شد، این بار در قامت یک برنامه استعدادیابی روی آنتن رفته است که با موج انتقادات بسیار درباره کپی بودن آن مواجه شده است و در این میان ساخت «عصر جدید» برای علیخانی که به واسطه اسپانسری موسسه ثامن الحجج در برنامه «ماه عسل» درگیر حاشیه های بسیار شد، یک فضای تازه را ایجاد کرده است تا فرار جلو مجری ای باشد که در تهیه فیلم های سینمایی هم علاقه مند است.

«عصر جدید» در دو قسمت ابتدایی خودش نشان داده است که در هدف گذاری برای آینده متقاضیان، هیچ برنامه ای ندارد و فضای شلخته ای را تجربه می کند و تنها استیجی است برای یک سری کارها و داورانی که بدون کامنت های تخصصی در بیان کمک و عیب یابی دچار لکنت هستند.

در ادامه گزارش بانی فیلم را از کامنت های مردم در پست علیخانی را بخوانید که به ساخت عصرجدید واکنش نشان دادند.

احسان علیخانی در پست اینستاگرامی دو روز پیش خود از «ماهها فکر، جلسه، گپ بیخوابی و بدون تعارف و منت ماهها خون دل خوردن یک تیم یکصدنفره» برای ساخت «عصر جدید» صحبت کرده که این مطلب با واکنش های مثبت و منفی کاربران مواجه شده است. خیلی از کاربران با طرح این مسئله که «عصر جدید» در ایده و اجرا کپی ضعیفی از نمونه های مطرح و موفق آمریکایی است، ادعای علیخانی را در صرف ماه ها فکر و جلسه برای ساخت آن اغراق آمیز دانسته اند. بخش عمده ای از انتقادها اما جدا از کپی بودن برنامه، نسبت به کیفیت نازل صدابرداری و نیز ترکیب هیات داوران شکل گرفته است.

مروری داریم بر برخی از این کامنتها که در پیج او به چشم می خورد:«والا یه کپی از گات تلنت که انقد منت نمیخواد»، «کپی خوبی از برنامه آمریکایی خودش نیست . اگه خود احسان علی خانی حذف بشه و اون مجری نچسب و ماستی که گوشه و پشت صحنه ایستاده عوض بشه، شاید بشه نگاهش کرد»، «این حجم کپی برداری واقعا سنگینه»، «به عنوان یه بیننده نظرم این که صدابرداری خیلی بد بعضی جاها اکو داره. بعضی مواقع هم صدای تشویق تماشاچی ها یا موزیک اینقدر بلند که صدای داورها مخصوصا آقای حیایی که آهسته صحبت می کنند بگوش نمی رسد و دیگر اینکه نورپردازی صحنه چشم بیننده را اذیت میکنه یا به قولی چشم میزنه چون زیادی آبی. به هرحال موفق باشید»، «داورها اصلا مناسب این برنامه نیستن ینی کلا بی ربط هستن…استعدادهای عالی رو الکی رد میکنن»، «خسته نباشید، ولی فکر نکنم تقلید یه برنامه خارجی ماه ها فکر و ماه ها جلسه و ماه ها گپ نیاز داشته باشه! اگر اینجور باشه پس دست اندر کاران گات تلنت دیگه هیچی نمیگن!»، «واقعا خودت از این حرف خودت نمیگیره یا هوش مخاطب در حد ماهی فرض کردی یا برای یه کپی سخیف از یه برنامه پرطرفدار خارجی ۱۰۰ ها ساعت فکر کردین. برای برنامه ای که ۱۰۰٪ کپی هست ماهها فکر ….لطف میکنی بگی دقیقا کدوم قسمتش یه نوآوری کوچک نسبت به مشابه های خارجیش داره» و … !

در مقابل اما برنامه طرفدارانی هم دارد که یکسره به تمجید از برنامه پرداخته اند و آنرا دیدنی و موفق می دانند. در بین پیامهایی با این مضمون آمده:«خودتون از داورا بامزه ترین. برنامتون خیلی بهتر ماه عسله»، «عالیه… فقط کاش یخورده ممیزیها تغییر می‌کرد»، «نمیدونم چرا بعضی دوستان به این برنامه خوب میگن کپی، استعدادی که تازه جلوی دوربین برای ما و داورها به نمایش گذاشته میشه اسمش کپی نیست. مثل بازی فوتبال و بسکتبال و هزار مسابقه و برنامه که هرسال در سراسر دنیا برگزار میشه مثل مسابقات جام جهانی فوتبال یا مسابقات المپیک که ورزشکاران استعداد خودشون به نمایش می ذارن. پس این برنامه کپی برداری نیست و اصول و قانون این برنامه هم مثل هر برنامه ای در هرکجای دنیا باید اجرا بشه»، «هرکی هرچی میگه از حسادتشه نمیتونن موفقیت تونو ببینن» و …. .

با این وجود علیخانی، سه روز بعد از پخش دو قسمت از برنامه جدیدش هنوز توضیح روشنی درباره چرایی کپی جزء به جزء برنامه اش از نمونه های آمریکایی نداده است.