چاپ
کیمیایی: فیلمساز باید صد بار فیلم ساخته نشده اش را ببیند/ دوباره کاری ساختن را دوست ندارم

30نماایران(سینماناب): ماهنامه فیلم در شماره ویژه روز ملی سینما گفتگویی تازه با مسعود کیمیایی ترتیب داده است و درباره ساخت و تاثیر «قیصر» بعد از چند دهه پرونده ویژه ای را منتشر کرده است.

به گزارش سایت ۳۰نماایران(سینماناب)، مسعود کیمیایی در بخش از این مصاحبه می گوید: هر حادثه ای یک جایی، در یک برشی از روز یا شب اتفاق می افتد. حالا فکر کن که این حادثه آن قدر به تو نزدیک است و آن قدر آن را می شناسی که جایش عوض نمی شود: آن می شود لوکیشن. یعنی حالا این باید برود داخل حمام و آن یارو را پیدا کند. دو نفر برهنه و آن وقت نزدیکی تیغه چاقو به پوست و گوشت، هیچ چیز میان شان واسطه نیست. نگاهی که به هم می کنند اول برش می گرداند، بعد می زندش توی حمام. این ها باید در زندگی تو باشد، دیده باشی و وقتی حالا می نویسی، همه اش را می بینی. نه این که بروی سر صحنه و بگویی من یک حمام می خواهم. تا یک فیلم ساز فیلم خودش را قبل از ساخته شدن صدبار نبیند، نمی تواند این پیچ و خم ها را طی کند. اگر نبیند گم می شود.باید ببیند و ببیند و ببیند. دیدن یعنی سینما. حالا در این چه چیزی می گذرد؟ گفت و گوها سراغت می آیند. موسیقی سراغت می آید و مهم تر، مونتاژ سراغت می آید. من خیلی به مونتاژ اعتقاد دارم. مونتاژ بخش مهمی از هنر است که فقط در سینما نیست، زندگی روزمره تو مونتاژ است.

کیمیایی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره ساخت قسمت دوم «قیصر» ادامه می دهد: من هیچ فیلمی از خودم و حتی دیگران را برای دوباره کاری دوست ندارم. ضربه ای به جانم می خورد و تمام جانم به هم می ریزد و می شود یک اثر. اگر این را تکرار کنم جانم به هم می ریزد، وقتی جانم به هم می ریزد یک تولد دیگر رخ می دهد وگرنه اساس کار تقلب است.یک کاری کرده ایم گرفته، حالا می خواهیم آن را ادامه دهیم که آن هم بگیرد! این کار اصلا هنرمندانه نیست.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :