چاپ
چرا کارگردانان با صاحبان پول های مشکوک همکاری می کنند؟!

30نماایران: بحث ورود پول های مشکوک به روند تولید فیلم در سینما و نمایش خانگی دیگر بحث تازه ای نیست چراکه حضور این سرمایه گذاران در دادگاه های فساد مالی به طور مستمر بعد از فریادهای رسانه های مستقل به بخشی از اخبار شبانگاهی تبدیل شده است اما آنچه که در این میان حلقه مفقوده شده است، علت تمایل برخی فیلمسازان به این پول ها است که یکی از عوامل مهم آن افزایش هزینه های تولید فیلم و کاهش نقش نظارتی سازمان سینمایی در این امر مهم است که می تواند از مرحله پروانه ساخت تا سینمایی مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش سایت ۳۰نماایران، محمد علی سجادی از کارگردانان سینمای ایران در گفتگو با بانی فیلم درباره نفوذ افراد و پول های مشکوک به روند تولید و اکران سینما صحبت کرده است که در ادامه می خوانید:

کارگردان فیلم در نوبت اکران «طلاقم بده به خاطر گربه ها» نسبت به وضع حال حاضر نمایش عمومی فیلم ها رضایت چندانی ندارد و معتقد است با شرایط موجود، تنوع ژانرها در سینما به مرور از بین خواهد رفت.
محمدعلی سجادی کارگردان سینما درباره مافیای اکران که اتفاقات و حواشی آن دامن برخی از فیلمسازان مستقل را نیز گرفته به بانی فیلم گفت: این روزها شرایط نمایش فیلم ها در سینمای ایران به گونه ای شده که تنها برخی افراد خاص که دارای سالن، رسانه و سرمایه هستند هدایت آن را برعهده دارند و حتی ترکیب اکران، پس و پنهان نیز توسط همین افراد چیده می‌شود. وقتی فیلمسازی پس از پایان تولید یک فیلم (که خودش داستانی‌ست پر آبِ چشم) بلافاصله پروانه نمایش دریافت می‌کند و فیلمش نیز در کمترین زمان ممکن روی پرده می‌رود، پس با این وضع نمی‌توان از برقراری عدالت در امر اکران صحبت کرد.
وی افزود: تابستان سال گذشته فیلم «بازیچه» را با مضمونی ملودرام و معمایی ساختم، اما با وضع موجود اکران این فیلم به آسانی نخواهد بود. همین الان اگر نگاهی به وضع سانس ها و تعداد سینمای فیلم های روی پرده بیندازید، می بینید با چه شرایطی روبه رو هستیم. وقتی فیلمی می سازی و ریسک می کنی و بازیگر جوان می گذاری. آن هم در شرایطی که خیلی شو این بازی راه می اندازند، اما در عمل حمایتی صورت نمی گیرد. این اتفاق به مرور باعث منزوی شدن برخی فیلمسازان و از بین رفتن سرمایه ها می شود. متأسفانه در سینمای تنوع کمرنگ شده که گویا حاصل جامعه ای تک صدایی است. در چنین شرایطی این پخش کننده و سینمادار است که تصمیم می گیرد مخاطب چه نوع فیلمی را تماشا نگاه کند.
سجادی در ادامه گفت: به هیچ وجه منکر لزوم اکران فیلم های کمدی نیستم، چرا که اعتقاد دارم این فیلم ها نیز تماشاگر خودشان را دارند. در واقع صحبت اصلی من این است که باید بستری ایجاد شود تا شرایط اکران برای همه فیلمسازان به صورت یکسان فراهم باشد. به نظرم حتی اگر نمایش آثار کمدی بنا به سلیقه سینمادار و… خواهان بیشتری داشته باشد، اشکالی ندارد، زیرا نمایش این آثار باعث حضور تماشاگر در سالن ها و رونق سینما می شود. اگر مدیران ما ادعا می کنند از همه سینماگران به یک اندازه حمایت می کنند، ولی در حال حاضر ما در عمل چیز دیگری را شاهد هستیم.
کارگردان «رنگ شب» و «شوریده» ادامه این شرایط در سینما را باعث به وجود آمدن دیکتاتوری و فساد می داند. وی در همین زمینه به بانی فیلم گفت: اقتصاد و سینما به یکدیگر وابسته هستند. وقتی سیستم اقتصادی کشور با نوسان مواجه است، قطعاً تبعات آن به سینما نیز سرایت می کند. اقتصاد فاسد ناشی از تربیت غلطی است که در جامعه رواج یافته و منجر به این می شود که دلال و دلالی حرف اول را بزند. اقتصاد تک محصولی ایدئولوژی زده از سویی و ناپاکی سیاستمداران و مدیران کشور از سوی دیگر شرایطی فراهم کردند جنگل گون. جوانی که این ناپاکی و ریا و فساد را می بیند، هیچ آرامشی ندارد، جز آن که بخواهد رویای یک شبه پولدار شدن را جامه عمل بپوشاند و این به جز تن دادن به فساد اقتصادی و زد و بند با فاسدان ممکن نیست. در سال های اخیر بارها شنیده ایم که افرادی با پول های بادآورده وارد حوزه سینما شده اند و اقدام به ساخت آثار فرهنگی کرده اند. استقبال سینماگران نیز از این افراد به شرایط اقتصادی نابسامان کشور برمی گردد. وقتی کارگردانی برای تهیه بودجه فیلمش پس از رایزنی با بخش خصوصی یا خصولتی به بن‌بست می خورد، مجبور می شود با سرمایه گذاری همکاری کند که مشخص نیست پولش از چه روشی به دست آمده است.
سجادی در پایان گفت: با توجه به وضع بد اقتصادی کشور، متأسفانه برخی از سینماگران این روزها صورتشان را با سیلی سرخ می کنند و عده ای نیز ناخواسته منزوی شده اند. من آدم نا امیدی نیستم و مستمر کار می کنم اما … بوی بهبود ز اوضاع جهان نمی شنوم!

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :