چاپ
پیشنهاد چهارم سینماناب برای خانه نشینی اجباری / «اسب جنگی» – استیون اسپیلبرگ؛ سکوت خشم

سینماناب - رامین کیانفر: در ادامه رویه معرفی فیلم ها در ایام خانه نشینی اجباری، قصد داریم فیلمی از استیون اسپیلبرگ معرفی کنیم که درونمایه اش عشق و صلح در فضای جنگ است که حضور یک اسب زیبا در جریان یک واقعه تاریخی، چقدر می تواند فضا را به سمت و سوی دیگر و حتی گاهی صلح ببرد، شاید در این روزهای ترس و مقابله با کرونا ما هم نیاز به یک بهانه برای آشتی داشته باشیم و «اسب جنگی» استاد بتواند حال ما را برای ساعتی به سمت و سوی دیگر ببرد.

ساخت فیلم های ساختار شکن درباره جنگ همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و این اهمیت در کشف یک رخداد در دل آن شلوغی است که منجر به برجستگی و تفاوت آن با سایر فیلم ها خواهد شد، «اسب جنگی» از آن فیلم هایی است که جهان خودش را در یک واقعه تاریخی ترسیم می کند و این جهان علی رغم اینکه مملو از درگیری است اما حضور این اسب برای کسانی که با وی مواجهه می شوند، پیام آور بسیاری از وجوه تاثیر گذار است.

«اسب جنگی» روایتگر داستان اسبی زیبا به نام جوئی است که در مزرعه خانواده ناراکوت زندگی می کند. پسر خانواده ناراکوت به نام آلبرت ( جرمی اروین ) دوست نزدیک جوئی به حساب می آید و امکان جدا کردن این دو از هم امری دور از ذهن به حساب می آید. اما بعد از اینکه مالک زمین خانواده ناراکوت ، پدرِ خانواده که تد نام دارد ( پیتر مولان ) را تهدید می کند که در صورت عدم پرداخت اجاره بها آنها اجازه استفاده از زمین را نخواهند داشت، تد مجبور می شود به سراغ اسب زیبای مزرعه برود و آن را در برابر مبلغی به یک فرمانده ارتشی بفروشد. این فرمانده جنگ در ادامه در جبهه های نبرد کشته می شود و اسبش نیز به دست این و آن می افتد که پس از آن انواع و اقسام حمالی ها را انجام می دهد تا اینکه…

فیلم یک شکوه اجرایی موثر در خدمت فیلم دارد و این شکوه باعث می شود که مخاطب هم خود را در شرایطی برابر با اسب قرار دهد، آن هم در شرایطی که بسیاری از فیلمسازان تلاش می کنند تا مخاطب با نقش های انسانی سمپات شود اما در اینجا مخاطب با شخصیت غیر انسانی یعنی اسب جنگی سمپات می شود.

سکانس درخشان فیلم اسپیلبرگ به جایی برمی گردد که اسب در سیم های خاردار گیر می کند و حالا باید لحظه ای جنگ دو طرف برای جان یک اسب متوقف شود و این لحظه ناب همواره در تاریخ سینما می توان به جنگ جهانی اول پیوند زده شود و برای آن الگوریتم ها مختلفی را در جهت تحلیل درست آن، بررسی کرد.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :