چاپ
پیشنهاد ششم سینماناب برای خانه نشینی اجباری / «توگو» – اریکسون کور ؛ مثل یک پدر

سینماناب - حمیدغفاریان: فیلم های بسیاری درباره پیوند خوردن احساس و از خودگذشتگی حیوانات نسبت به بشریت ساخته شده است اما موضوع «توگو» با موضوع این روزها یعنی شیوع یک بیماری کشنده ارتباط نزدیکی دارد و نقش کلیدی یک سگ در رهبری سوزتمه برای رساندن داروی درمان ویروسی که به جان بچه ها افتاده است.

هرچند که «توگو» را می توان جزو فیلم های مهجور سال های اخیر دانست اما جهت دهی فیلم برای رو کردن یک سند مهم تاریخی، اتفاق تکان دهنده ای است،فیلم‌نامه این فیلم توسط تام فلین به رشته تحریر درآمده است. ویلم دفو، جولیان نیکلسون، و کریستوفر هیردال ستارگان فیلم هستند. توگو در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹ در دیزنی به نمایش درآمد.

داستان فیلم دربارهٔ دو شخصیت کلیدی در مأموریت حمل سرم به سمت شهر نوم آلاسگا در سال ۱۹۲۵ است. توگو یک سگ در کنار سبلا به عنوان دوشخصیت کلیدی در این ماموریت هستند. توگو رهبر سگ های سورتمه ای است که قرار سرم را انتقال دهند. این سگ باهوش ترین سگ در آن زمان بوده که با فداکاری که انجام می دهد از همه گیر شدن دیفتری جلوگیری میکند. با کمک گروهی از سورتمه سگ‌ها، سرم آنتی توکسین‌ برای بیماری دیفتری در شرایطی سخت و با پیمودن مسافتی نزدیک به ۷۰۰ مایل برای نجات شهر نوم در آلاسکا از همه‌گیری دیفتری منتقل میشود. داستان این فیلم برگرفته از واقعیت میباشد .

فیلم روایتگر ظهور یک سگ باهوش است که تلاشش را برای تحمیل خود به سبلا (مربی پرورش سگ) برای رهبری سورتمه می کند، تا جایی که اعتقاد سبلا را برای عدم وابستگی اش به سگ ها زیر سوال می برد و حضور تاثیرگذارش را برای نجات انسانها و رسیدن به مقصد حفظ می کند.

شخصبت پردازی در اینجا معطوف به سگی با عنوان توگو است و ماموریتی که وی برای رساندن داروهای پزشکی دارد و تعلیق هم به مسیری پر از اتفاقات و موانع اختصاص می باد و تلاش فردی و جمعی برای نجات انسان ها، هر چند که فیلم روایتگر سال ۱۹۲۵ است اما اکنون هم جهان وارد این گرفتاری شده است و حالا با دیدن این فیلم انتظار می رود تا همگان برای حل آن وارد میدان شوند اما دیگر شاید خبری از این میزان وفاداری وجود ندارد و وفاداری را باید در نیروهای دیگر جستجو کرد.

هرچند که فیلم ایرادهایی در فیلمنامه و به خصوص در ضرباهنگ های یک سوم پایانی برای به سرانجام رساندن مقصد و اثبات فردی و جمعی دارد اما حرف فیلم چنان جهان شمول است که با دیدن آن در این اوضاع غم انگیز، باور تلاش برای بقا و امیدواری را در مخاطب زنده نگه می دارد و این اعتقاد را به جهان انتقال می دهد که استفاده بهینه از تمام ظرفیت ها برای رهایی از یک ویروس کشنده، می توان راه گشا باشد مانند همان ایده ای که چرچیل برای نجات دانکرک می دهد اما آیا جهان امروز از رهبران و مردم گذشته که از خودگذشتگی را پیشه کردند، پیروی می کند؟!

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :