چاپ
وقتی اسکندر مقدونی در پایتخت ۶ نماد جوانمردی می شود و کوروش نماد دلالی!

سینماناب: همانطور که پیشتر از ضعف ساختاری و شلختگی در متن «پایتخت 6» در سینماناب نوشتیم، حالا یک رسانه از تضاد نگاهی سازندگان این سریال نسبت به برگی از تاریخ این سرزمین پرده برداشته است!

به گزارش سایت سینماناب به نقل از سینماآرمان،بیایید برخی صحنه های یکی از قسمت های پایتخت ۶ را مرور کنیم:

❌ دیدار با کوروش در کاخ هخامنشی
.
– بهتاش و ارسطو وارد یک هتل مجلل می‌شوند که با تندیس‌ها و نمادهای هخامنشی تزئین شده است
.
–  با شخصی به نام کوروش که دلال است دیدار می‌کنند. از گفته‌های جناب کوروش برداشت می‌شود که به ظاهر خود را میهن پرست و ملی گرا معرفی می‌کند چرا که مدام می گوید مربی های بزرگ دنیا ایران را خیلی دوست دارند!
.
– جناب کوروش طوری سخن می گوید که انگار یک امپراتوری در فوتبال دنیا دارد و در همه جا نفوذ دارد!
.
– هر بیننده ای که با سریال های صدا و سیما آشنا هست متوجه می شود که جناب کوروش قصد فریب بهتاش را دارد و همه حرف هایش دروغ است!
.
❌ تقدیر از اسکندر مقدونی
.
– ارسطو چندین و چند بار از اصطلاح «تو اسکندر زمانی» برای جوانمردی استفاده می‌کند! اصطلاحی که اصلا در میان مردم امروز ایران رایج نیست.
.
❌تمسخر هخامنشیان
.
– بهتاش در صحنه ای ارسطو را به خاطر تزئینات براق لباس مسخره می کند می گوید: «تو مگه سرباز هخامنشی هستی که همینجور برای خودت زرق و برق چسبوندی»
.
 آیا نویسنده از قصد این دیالوگ‌ها را به این سریال پرمخاطب افزوده است و هدفی داشته است؟ آیا نمی‌توانست از صحنه‌ها و نام‌های دیگری استفاده کند؟ چرا باید اسکندر مقدونی، شخصیت ضدایرانی در این سریال ستایش شود و کوروش هخامنشی بد جلوه داده شود؟ جریان چیست 

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :