چاپ
واکنش ها به یک یادداشت دو پهلو/ خانه ای که گرم و صمیمی نبود اما برای فیلمساز ارگانی هم گرم است و هم صمیمی؟!

سینماناب: انتشار تست بازیگری دخترک ایرانی معصومی برای فیلم «درخت گردو» که در روزهای اخیر هنگام مهاجرت، همراه خانواده‌اش غرق شد، این روزها بسیار در فضای مجازی بازنشر می شود که البته این حق هر گروهی است که گزینه مورد نظر خود را برای نقش انتخاب کنند اما واکنش کارگردان این فیلم به مهاجرت این خانواده و تلاش برای نمایشی دو پهلو از این واقعه با واکنش های بسیاری روبرو شد.

به گزارش سینماناب به نقل از کافه سینما، محمدحسین‌مهدویان، کارگردان سینما با انتشار ویدیو آنیتا و عکس‌هایی در اینستاگرام نوشت: «به این عکس‌ها و ویدئوها نگاه کنید. هر کدام قصه‌ای دارند.
پارسال به دنبال یافتن بازیگرانی برای نقش‌های کودک فیلم سینمایی درخت گردو جستجوی محلی مفصلی انجام دادیم. بچه‌ها باید به زبان کردی سورانی حرف می‌زدند که زبان و لهجه‌ی مردم سردشت است. فقط چند شهر ایران در شمال کردستان و جنوب آذربایجان غربی به این لهجه‌ی خاص حرف می‌زنند و این کار را سخت می‌کرد. یکی از نقش‌هایی که در پی بازیگرش بودیم، نقش شهین دختر شش هفت ساله‌ی فیلم بود. به دختر عکس دوم نگاه کنید؛ به چشم‌هایش. ترکیبی است از رنج و در عین حال زیبایی و امید. این دختر یکی از چند گزینه‌ی نهایی ما بود، در کنار چند دختر زیبا و معصوم دیگر که هر کدام به امیدی خودشان را به ما می‌رساندند تا شاید با به رخ کشیدن استعدادشان برای چند نفری که از تهران آمده‌اند آینده‌ای برای خود جستجو کنند. او در نهایت انتخاب نشد و نقش به ژینا رسید. اما اگر تصویر دختر برایتان آشناست حق دارید.
تصویرهای بعدی ویدئوهای کوتاهی هستند از تلاش آنیتا برای به دست آوردن نقش. بله. نام این دختر آنیتاست؛ آنیتا ایران‌نژاد. اگر این نام برایتان آشناست باز هم حق دارید.
دو تصویر آخر پیوست خبری است که رسانه‌ها یکی دو روزی‌ است در موردش حرف می‌زنند. آنیتا و تمام اعضای خانواده‌اش در راه مهاجرتی پر خطر از ایران، در آب‌های سرزمینی غریبه غرق شده‌اند.
از دیروز ابراهیم و به خصوص امیرحسین که آخرین تست‌ها و تمرین‌ها را با آنیتا انجام داده بود، مدام تصویر اشک‌های آنیتا را مرور می‌کنند و غصه می‌خورند و من به فامیلی این خانواده فکر می‌کنم. چه وجه تسمیه‌ی عجیبی است! خانواده‌ی ایران‌نژاد که ایران‌شان خانه‌ای گرم و پرامید برایشان نبود.»

#مهاجرت_خانوادگی
#مهاجرت_جرم_نیست
#درخت_گردو »

اعتراض‌ها به‌این که کارگردانی مثل مهدویان (“لاتاری” و “رد خون” و “شیشلیک”) با بودجه و دستمزد غیرشفاف و پروژه‌های ارگانی، تست بازیگری دختر از دست رفته‌ی مهاجر را با متنی اعتراضی منتشر کرده است!

اما یکی از معترضان صنم حقیقی، دختر لیلی گلستان و خواهر مانی حقیقی است که پیش از این در گفتگویی که ایلنا منتشر کرده، از «سهمیه‌ی ایران شدنش در اوپک» توسط وزیر نفت گفته بود. نخست اعتراض حقیقی را بخوانید:

 

 

 

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :