چاپ
واکنش محمود گبرلو به اظهاراتش درباره فراستی/ من چون مخالفم پس نباید باشم!

30نماایران: محمود گبرلو؛ مجری،منتقد و برنامه ساز در واکنش به اظهارات چند روز پیش خود در یک جلسه با عنوان آسیب شناسی جشنواره فجر در یادداشتی نوشت:من هم با برخی فیلم ها مخالفم و گاه دیدن آنها رو مضر میدانم . اما با انتخاب لحن بیان مراقبت میکنم به حیثیت سینمای ایران ضربه نخورد. انگار به برخی دستور داده اند در هر شرایط مدافع این لحن مخرب باشند. و من چون مخالفم پس نباید باشم!

به گزارش سایت ۳۰نماایران، چند روز پیش حوزه هنری در اقدامی بی سابقه با دعوت از محمود گبرلو،محمد تقی فهیم،شاهین امین و بهروز افخمی به نقد جشنواره فیلم فجر پرداخت که بخش انتهایی آن درباره مسعود فراستی و تاثیر مخرب وی روی سینمای ایران صحبت هایی مطرح شد که در ادامه می خوانید:

محمود گبرلو در اواخر این جلسه گفت:  رویکرد جشنواره در عصر امروز بسیار تغییر کرده است و هر جشنواره‌ای خاصیت خود دارد. وقتی مدیران پوسیده و کوتوله برای سینما انتخاب می‌شود، نگاه عمیق ـ که همان توسعه است ـ محقق نمی‌شود. وقتی اندیشه‌های عمیقی وجود ندارد، حاصلش این می‌شود که فیلم‌های بد می‌بینیم.
وی ادامه داد: ضمن اینکه برخی منتقدانِ مخرب، افکار عمومی را علیه جشنواره و سینمای ایران کرده‌اند، یعنی آنقدر علیه سینمای ایران حرف زده‌اند که جای دفاعی باقی نگذاشته‌اند. هرچند پس از انقلاب بیش از پنج هزار فیلم تولید شد اما همین منتقدان با حرف‌های خود باعث شده‌اند نتوانیم از سینما دفاع کنیم. این منتقدان نمی‌خواهند به توسعه با سینما باور داشته باشند.
گبرلو مجدد تأکید کرد: مدیران کوتوله اصلا فهم این موضوع را ندارند. برخی مدیران سینمایی هستند که نگاه پوسیده دارند و می‌گویند فجر باید مثل کن باشد ما از لحاظ ماهیتی نمی‌توانیم مثل آن‌ها باشیم همین موضوع باعث شده هنرمندان ناخودآگاه برعلیه جشنواره فیلم فجر باشند. این نشان دهنده این است که فهم درستی از جشنواره فجر وجود ندارد. ضمن اینکه در حال حاضر فیلمسازان قدرتمندی وجود دارند که می‌شود آنها را با فجر معرفی کرد البته منوط به اینکه جشنواره ماهیت داشته باشد.
در این بخش فهیم با اشاره به صحبت‌های گبرلو درباره «منتقد مخرب» خطاب به او گفت: یکباره بگویید منظورتان فراستی است!
گبرلو نیز اظهار کرد: نه منظورم امثال فراستی‌هاست. ما باید همه چیز را آسیب‌شناسی کنیم. منتقد مخرب کاری کرده است که همه فکر می‌کنند ما اصلا سینما نداریم برخی می‌گویند فیلم ما سیاه است در حالی که به نظرم ما اصلا فیلم سیاه‌نما نداریم.
پس از این موضوع افخمی خطاب به گبرلو گفت: شما مثل تکنوکرات‌ها هستید.
امین نیز در واکنش به همین صحبت گبرلو اظهار کرد: شما محافظه کار هستید که گبرلو در ادامه گفت: من محافظه‌کار هستم؟ من که زودتر از همه منتقد وضعیت موجود بودم.
فهیم در ادامه بیان کرد: چرا باید فکر کنیم منتقد می‌تواند مخرب باشد؟ منظور آقای گبرلو درباره منتقد مخرب، آقای فراستی بود. بنابراین بهتر است این خبر را بدهم که طبق آخرین خبری که دریافت کرده‌ام فراستی مجدد منتقد ثابت برنامه هفت شده است.
در همین بخش گبرلو اظهار کرد: منظور من فراستی نبود من اصلا نامی نبردم. که فهیم خطاب به او گفت: کدهایی که دادید مربوط به فراستی بود اما در پاسخ به شما باید بگویم فراستی در قبال برخی منتقدان خارجی بسیار نرم‌تر عمل می‌کند من بلد نیستم ولی اگر بلد بودم مثل فراستی می‌شدم.

محمود گبرلو؛ برنامه ساز و منتقد سینما در واکنش به این اظهارات در صفحه شخصی اش نوشت:«دوباره از من نقلی درباره آقای فراستی شده که احتمال میدهم ذهنیت هایی ایجاد کند. عرض کنم هیچوقت با شخص آقای فراستی مشکلی نداشتم و ندارم بلکه با جریانی که بنام نقد خروجی اش نابودی سینمای نجیب پس از انقلاب اسلامی و سینماگر ایرانی را فاقد شعور و فهم القا کند مخالفم. حالا هر کسی که میخواهد باشد.مثال واضح اش این روزهاست که در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی برخی نمیدانند موضع شان در قبال سینما چگونه باشد. .من هم با برخی فیلم ها مخالفم و گاه دیدن آنها رو مضر میدانم . اما با انتخاب لحن بیان مراقبت میکنم به حیثیت سینمای ایران ضربه نخورد. انگار به برخی دستور داده اند در هر شرایط مدافع این لحن مخرب باشند. و من چون مخالفم پس نباید باشم!

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :