چاپ
همزمان با ۲۵ سالگی یک فیلم بالای جدولی/ حقایقی درباره ساخت «رستگاری در شاوشنگ»

30نماایران(سینماناب): امروز تولد 25 سالگی «رستگاری در شاوشنگ» به کارگردانی فرانک دارابونت بر اساس داستان کوتاهی از استیون کینگ است، فیلمی که طی سالها به عنوان فیلم برتر سایت IMDB حضور جدی در میان بهترین فیلم از نگاه مخاطبین دارد اما در جایگاه سینما و تحلیل ساختاری و جایگاه مهمش در میان بسیاری از فیلم های بزرگ، کمتر جا پیدا می کند اما چه می شود کرد که این فیلم در طول زمان همچنان برای مخاطبان سینما جایگاه قابل احترامی دارد.

به گزارش سایت ۳۰نماایران(سینماناب)،فیلم The Shawshank Redemption محصول سال ۱۹۹۴ و توزیع شده توسط شرکت آمریکایی کلمبیا پیکچرز (Columbia Pictures) است که به عنوان برترین فیلم‌ تاریخ سینمای جهان شناخته می‌شود. همچنین بازیگرانی چون تیم رابینز (Timothy Francis Robbins)، مورگان فریمن (Morgan Freeman) و باب گانتون (Bob Gunton) در آن به ایفای نقش می‌پردازند.  The Shawshank Redemption براساس داستان کوتاهی از استیون کینگ به نام «ریتا هیورث و رستگاری در شاوشنک» ساخته شده‌ است. همچنین گفتنی است که این فیلم در حال حاضر در فهرست ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینما قرار دارد و در سایت IMDB با بیش از یک میلیون رای رتبه اول را به خود اختصاص داده‌ است. با ما و حقایقی جالب درباره این فیلم همراه باشید.

صحنه ای که «اندی» و «رد» (Red) برای اولین بار در حیاط زندان با هم گفتگو می کنند، رد دستکش بیسبالی به دست دارد. ضبط این سکانس ۹ ساعت طول کشید و در طول این مدت مورگان فریمن تمام وقت این دستکش در دستش بود، بدون اینکه حتی یک کلمه اعتراض کند. روز بعد او که دستش آسیب دیده بود، با دست بسته در محل فیلمبرداری ظاهر شد.

رستگاری در شاوشنک / The Shawshank Redemption

 • عکس جوانی رد (مورگان فریمن) که در پرونده زندان او ضمیمه شده بود، در واقع عکس پسر کوچکتر او، آلفونسو فریمن است. آلفونسو همچنین در صحنه آوردن زندانیان جدید، نقش زندانی‌ای را بازی می‌کند که جمله «ماهی تازه! تازه از دریا گرفتیم‌شون!» را فریاد می‌زند.
  استیون کینگ (Stephen King) حقوق ساخت فیلم از روی رمانش را به قیمت ۵ هزار دلار به فرانک دارابونت فروخت. او هیچ وقت چک دارابونت را نقد نکرد. سال ها بعد از اینکه The Shawshank Redemption ساخته شد، او این چک را قاب کرد و با این یادداشت برای کارگردان فرانک دارابونت ارسال کرد: «این پول را برای زمانی نگاه دار که مشکلی برایت پیش آمد و خواستی وثیقه بگذاری تا آزاد شوی، دوستدار تو، استیو.»
  تام هنکس (Tom Hanks)، کوین کاستنر (Kevin Costner)، تام کروز (Tom Cruise)، نیکولاس کیج (Nicolas Cage)، جانی دپ (Johnny Depp) و چارلی شین (Charlie Sheen) همگی برای بازی در نقش اندی دوفرین در نظر گرفته شده بودند. تام هنکس بازی در این فیلم را به خاطر حضور در فیلم Forrest Gump (فارست گامپ) رد کرد. کوین کاستنر نیز به خاطر بازی در فیلم Waterworld این نقش را نپذیرفت. او بعدها به خاطر رد کردن این نقش بسیار حسرت خورد.
  کلینت ایستوود (Clint Eastwood)، هریسون فورد (Harrison Ford)، پل نیومن (Paul Newman) و رابرت ردفورد (Robert Redford) همگی برای نقش «رد» در نظر گرفته شده بودند که یک ایرلندی با موهای خاکستری بود. اما، فرانک دارابونت، از همان ابتدا مورگان فریمن را به خاطر صدای خاصش و ظاهرش برای این نقش در نظر داشت.
  در صحنه ای که اندی وارد کتابخانه بروکس (Brooks) می‌شود و در همان حال کلاغ بروکس در حال قار قار است، تیم رابینز باید می‌گفت که «هی جیک، بروکس کجاست؟» و وقتی باید جمله‌اش را ادا می‌کرد که کلاغ قار قار نکند، چرا که به کلاغ نمی‌شد، آموزش داد که چه وقتی صدا در بیاورد. رابینز توانست الگوی قار قار کردن کلاغ را متوجه شود و خودش را به گونه‌ای با این زمانبندی انطباق دهد و برای این کار فرانک دارابونت او را تحسین کرد.

رستگاری در شاوشنک / The Shawshank Redemption

 • راب راینر (Rob Reiner) آن قدر عاشق فیلمنامه فرانک دارابونت شد که حاضر بود ۲٫۵ میلیون دلار برای حقوق فیلمنامه به او پرداخت کند تا خودش فیلم را کارگردانی نماید. اما دارابونت تصمیم گرفت این فرصت را برای خودش استفاده کند.
  این فیلم در کل بسیار فروش کمی در گیشه داشت.
  علی رغم فروش کم این فیلم در گیشه، تعداد ۳۲۰ هزار نسخه فیلم ویدیویی از روی آن به فروش رفت.
  کلانسی براون (Clancy Brown) بابت بازی در نقش شخصیت ستوان هادلی در این فیلم، از سوی مسئولین زندان‌های واقعی پیشنهاد کار دریافت کرد. البته او این پیشنهادها را رد کرد، چرا که شخصیت او در فیلم بد بود و نمی‌خواست زندانبانان جلوه بدی پیدا کنند.

رستگاری در شاوشنک / The Shawshank Redemption

 • در صحنه‌های ابتدایی فیلم، هنگامی دست اندی را در نمای بسته می بینیم که مشغول پر کردن اسلحه است، این دستان در واقع دست‌های کارگردان، فرانک دارابونت هستند. در یکی دیگر از صحنه‌های فیلم هنگامی که اندی نام خود را روی دیوار سلول حک می کند، باز هم دستان دارابونت در نمای بسته دیده می‌شوند. این کلوزآپ‌ها بعدها دوباره ضبط شدند، چرا که دارابونت اعتقاد داشت، فقط خودش می‌توانسته آنچه که می‌خواسته را با دستانش نشان بدهد.
  این فیلم در سال ۱۹۹۵ در تایوان به روی پرده سینماها رفت. بسیاری از بیننده‌های این فیلم، تصور می‌کردند که داستان فیلم اکشن باشد.
  سازمان حمایت از حیوانات در ایالات متحده حسابی فیلمبرداری این فیلم را زیر نظر داشت و به خصوص روی کلاغ بروکس متمرکز بود. در طول صحنه‌ای که اندی کرمی را در غذای خود پیدا می کند و بروکس می‌خواهد آن را به کلاغش بدهد، این سازمان نسبت به این صحنه اعتراض کرد و سازندگان مجبور شدند تا یک کرم مرده را پیدا کنند و به کلاغ بدهند.

رستگاری در شاوشنک / The Shawshank Redemption

 • فیلم با امتیاز ۹٫۳ در سایت IMDb (بانک اینترنتی اطلاعات فیلم‌ها) برترین فیلم تاریخ سینما با بیش از ۱،۳۰۰،۰۰۰ رای محسوب می‌شود و بالاتر از فیلم پدرخوانده، در رتبه یکم فهرست ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ در این سایت قرار دارد.
  فیلم با داشتن بیش از یک میلیون رای در همین سایت، بیشترین رای‌های کاربران را به خود اختصاص داده است؛ تنها فیلم دیگری که بیش از یک میلیون رای دارد، شوالیه تاریکی است که البته رای‌های این فیلم هم چند هزار کمتر از The Shawshank Redemption است.
  در مجله امپایر از این فیلم، به‌عنوان چهارمین فیلم برتر تاریخ یاد شده است.
  در ابتدای تیتراژ پایانی فیلم، جمله «به یاد آلن گرین» نمایش داده می‌شود. او کارگزار و دوست صمیمی فرانک دارابونت بود. او درست در روزهای پایانی ساخت فیلم به علت بیماری ایدز درگذشت.
  این فیلم همزمان با فیلم موفق فارست گامپ (در یک سال) ساخته شد و تقریباً در تمامی جایزه‌های اسکار، با این فیلم رقیب بود. فارست گامپ در همه رقابت‌ها پیروز شد و در این سال رستگاری در شاوشنک موفق به کسب هیچ جایزه‌ای نشد. البته بعدها در لیست ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینما در سایت IMDB که بر اساس رای مردم است، رستگاری در شاوشنک در رتبه ۱ و فارست گامپ در رتبه ۱۳ قرار گرفت.
  صحنه‌های خارجی این فیلم، در زندان ایالتی اوهایو گرفته شد. اما وضعیت زندان به حدی بد بود که به خاطر فیلمبرداری لازم بود تا نوسازی هایی در محل صورت می‌گرفت. به همین خاطر، بسیاری از نماهای داخلی زندان، در یک استودیو ضبط شد، چرا که تصور می‌شد ساختن محیط یک زندان از نو، بسیار ارزانتر از بازسازی محیط داخلی آن زندان تمام می‌شود.
  در یکی از صحنه‌های فیلم، وقتی اندی از رد می پرسد که چرا دستگیر شده، او می گوید: «من مرتکب قتل شدم.» در رمان اصلی، ماجرای این قتل به صورت کامل توضیح داده شده که طی آن رد ترمز خودروی همسرش را قطع می‌کند تا او را به قتل برساند، اما همسر همسایه و فرزندش نیز همراه با همسر او سوار این خودرو می‌شوند و به همین خاطر، او به جرم قتل سه نفر محاکمه می‌شود.
 •  

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :