چاپ
راهنمای فیلم های جشنواره/1 نگار؛ به سوی تجربه تازه

30نماایران،«نگار» چهارمین فیلم بلند رامبد جوان در مقام کارگردان، مدتهاست برای حضور در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر آماده است و اصرار فیلمساز با مدت زمان انتظار طولانی نشان از یک تغییر حال و هوا فیلمسازش است که سینما این روزها تنها کارش نیست.

در این سالها رامبد جوان به واسطه برنامه «خندوانه» بین مردم جایگاهی خوبی را پیدا کرده است، برنامه ای که در پیدا کردن بیننده ثابت یک رابطه سینوسی را پیش گرفته اما همین کارکتر کارگردان در توجه کردن مردم به «نگار» بی تاثیر نخواهد بود اما آنچه که از فیلم و حال و هوای آن برمی آید با یک فیلمی که قرار است گیشه سینماها را مانند تجربه قبلی اش تسخیر کند خبری نخواهد بود.

پیش از ساخت «نگار» گفته می شد که جوان قصد ساخت «خندنده» با فیلمنامه ای از پیمان معادی با فضایی کمدی – اجتماعی را دارد اما به یک باره در یک تغییر تصمیم به سراغ ساخت «نگار» رفت.

یک سال از تولید «نگار» می گذرد و سال گذشته به دلیل آماده نبودن نسخه نهایی از حضور در جشنواره بازماند و منظر ماندن جوان طی این مدت و راضی نشدن به اکران عمومی پیش از حضور در جشنواره از مواردی است که مشخص می کند رامبد جوان برایش حضور در جشنواره خیلی مهم بوده است اما این فیلم چه نکته مثبتی دارد که جوان اصرار بر حضور در جشنواره دارد؟

رامبد جوان و کسانی که فیلم را دیدند از یک کار متفاوت و تا اندازه ای جنون آمیز حکایت می کنند،اینکه چفدر کار متفاوت می تواند در کارنامه جوان تاثیر گذار باشد،جوابش تنها بعد از واکنش های جشنواره خواهد بود اما جوان قطعا می داند در مدیومی که در آن موثر بوده با استقبال مواجه شده است و دلیلی ندارد این چهره تغییر پیدا کند و این جور وقت ها تنها بعد از دیدن آن می توان گفت: «بالاخره تجربه ای بود…»

در این فیلم نگار جواهریان، محمدرضا فروتن، مانی حقیقی، آتیلا پسیانی، فریبا کامران، علیرضا شجاع نوری، افسانه بایگان، اشکان خطیبی، علیرضا آقاخانی، محمود کریمی، ایلیا کیوان، شایان کامروز، عیسی حسینی ایفای نقش می‌کنند.

ترکیب بازیگران تا حدودی قابل توجه است با اینکه نقش محوری فیلم را نگار جواهریان؛همسر فعلی رامبد جوان بازی می کند اما فیلمساز از بازیگران اسم و رسم داری استفاده کرده است.

رامبدجوان برای اولین بار خودش علاوه بر کارگردانی، تهیه کنندگی فیلمش را هم برعهده دارد، با اینکه حضور تهیه کننده حداقل تاکنون برای او بد نبوده است.

دیگر عوامل این فیلم سینمایی عبارتند از کارگردان و تهیه‌کننده: رامبد جوان، مدیر فیلمبرداری: بهرام بدخشانی، طراح گریم: سودابه خسروی، صدابردار: وحید مقدسی، طراح صحنه: امیرحسین، قدسی، طراح لباس: نگار نعمتی، دستیار اول و برنامه‌ریز: مانفرد اسماعیلی، جلوه‌های ویژه: حمید رسولیان، منشی صحنه: غزل رشیدی، مدیر تولید: شهرام زاهدی، عکاس: مریم تخت‌کشیان.

در کارنامه محدود رامبد جوان در عرصه کارگردانی تنها فیلم اولش است که در بدنه سینما فیلمی ضعیف محسوب می شود و در دو فیلم بعدی «پسر ادم دختر حوا» و «ورود اقایان ممنوع» علاوه بر حفظ سطح کیفی متوسط ژانری در اکران هم با آبرومندی موفق ظاهر شد.

جوان هم مانند دیگر فیلمسازان در تعریف خلاصه داستان خیلی موجز آورده است: ما به این ته سیگار رژ لبی مشکوکیم. اما این به ما کمکی نمی‌کنه!

علیرضا شجاع نوری درباره این فیلم گفته است:«نگار» فیلمی جذاب و خوش ساخت است. از طرفی قصه‌ای دارد که مخاطب را با خود همراه خواهد کرد. به این جهت فکر می‌کنم مخاطب را جذب و در کل با استقبال خوبی مواجه شود.

کمدین واقعی در سینمای ایران محدود است و در این سالها به لحاظ توجه نکردن جشنواره ها به بازیگران کمدی همواره باعث شده است تا بازیگران کمدی برای نشان دادن خود به سمت نقش های جدی و حتی کارگردانی در این عرصه بیایند، نمونه هایش سیمرغ های عطاران،آقاخانی و جوان در نقش های جدی که با فضاهای کمدی شان متفاوت است.

«نگار» در بخش مسابقه سینمای ایران(سودای سیمرغ) حضور دارد.

جوان در ویدیویی که هوشنگ گلمکانی از وی گرفته است توضیحات پراکنده ای از فیلم می دهد و در معرفی فیلم به واژه «دیوانه» بسنده کرده است.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :