چاپ
راهنمای فیلم های جشنواره/3 ماه گرفتگی؛ ادعایی که عوض می شود؟!

30نماایران، «ماه گرفتگی» فیلمی با بودجه انجمن سینمای دفاع مقدس که در فهرست اولیه جشنواره فیلم فجر قرار گرفت،مدعی است که به وقایع سال 88 می پردازد و تاکنون سازندگان آن این موضوع را نه تایید و نه تکذیب کردند.

به گزارش سایت ۳۰نماایران،مسعود اطیابی امسال با «ماه گرفتگی» در جشنواره حضور دارد، فیلمی که پر ادعا است و فیلمساز نشان داده که از این ادعا هم خوشش می آید،در عین حال که براساس شنیده های ۳۰نماایران موضوعات ۸۸ به عنوان هسته مرکزی فیلم محسوب نمی شود،بلکه فیلم روایتگر یک داستان اجتماعی است که تاریخ ۸۸ در حاشیه قرار می گیرد.

اطیابی بیشتر نشان داده که یک فیلمساز تکنسین است که هر فیلمنامه ای که به وی داده شود را درمیاورد و ردپایی از کارگردانی که نکته تازه و خاصی را به توان بهش سنجاق کرد را ندارد و در این مسیر هم تجربه های متفاوتی را انجام داده است که در ژانرهای خودش اثری عقب تر می ایستد.

خلاصه داستانی از فیلم منتشر نشده است و اولین خبری که از فیلم به گوش رسید اتفاقی بود که در جریان بازسازی سال ۸۸ در خیابان جمهوری بوجود آمد.

نویسندگی «ماه گرفتگی» برعهده مهدی آذرپندار است که جزو روزنامه نگار جریان اصولگرا شناخته می شود که به تازگی در برخی مناظره هایی که در تلویزیون داشته است، نگاه متفاوت و تحلیل های خاص خودش را بیان نموده است. اینکه فیلم در روایت دراماتیک چقدر با شیوه روزنامه نگاری متفاوت است، چالشی خواهد بود که برای وی بوجود آمده است اما در مصاحبه ای اطیابی به این موضوع اذعان داشته است که بازنویسی با نظر وی صورت گرفته است.

مهدی آذرپندار از نپذیرفتن برخی بازیگران برای حضور در «ماه گرفتگی» با توجه به مضمونش گلایه کرد.

فیلم یک بار در زمستان ۹۴ فیلمبرداری شد اما متوقف شد که اطیابی توقف آن را به شرایط آب و هوایی ارتباط داد.

فیزیک کامبیز دیرباز و موتور سواری اش یادآور شخصیت مجید سوزوکی «اخراجی ها» است.

ابتدا فیلم پرفروش «من سالوادور نیستم» را قرار بود که مسعود اطیابی کارگردانی کند که در نهایت به منوچهر هادی رسید.

«ماه گرفتگی» با بودجه انجمن سینمای دفاع مقدس در دوره جدید مدیریت حسین نیرومند ساخته شد که هادی انباردار پس از چندین تجربه مدیرتولیدی به عنوان تهیه کننده این پروژه دولتی منصوب شد.

بازگشت مجید انتظامی به عنوان آهنگساز در این فیلم از خبرهای مهم آن محسوب می شود.

با توجه به اینکه متولی برگزاری جشنواره مقاومت خود مالک فیلم یعنی انجمن سینمای دفاع مقدس است، ابتدا جوی ایجاد شد که این فیلم در بخش اصلی جشنواره مقاومت رونمایی می شود که با نظر منفی کارگردان مواجه شد، با اینکه در برخی رسانه ها اعلام شد که فیلم به لحاظ فنی آماده حضور نیست، این مسئوله نشان می دهد که خود انجمن سینمای دفاع مقدس هم در دیده شدن اثرش در جشنواره مقاومت شک دارد.

طی سالهای گذشته جشنواره فجر نشان داده است که روی خوشی به فیلم های با موضوع ۸۸ ندارد و اگر حتی کوچکترین اشاره به این تاریخ فیلمی داشته باشد از سوی اول مخاطبان و بعد داوران کنار گذاشته می شود.

کامبیز دیرباز، فریبا کوثری، سارا خوئینی‌ها، الناز حبیبی، قاسم زارع، شهرام عبدلی و ارسلان قاسمی، بازیگران اصلی این فیلم سینمایی هستند.

سایر عوامل «ماه گرفتگی» عبارتند از: مدیر فیلمبرداری: مرتضی غفوری، صدابردار: بابک اردلان، طراح صحنه: علی مربی، طراح گریم: محمد قومی، طراح جلوه های ویژه: عباس شوقی، سرپرست گروه کارگردانی: عادل معصومیان، دستیار یک کارگردان و برنامه ریز: علی نوابی، تولید: ایمان غیبی، دستیار تولید: محمد امین بازاری، پشتیبانی تولید نظامی: محمد ملکی، گروه تدارکات: فربد کیانی.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :