چاپ
لزوم ورود جدی سازمان سینمایی به موضوع مجمع خانه سینما/ضرب الاجل شورای عالی تهیه کنندگان به سران!/با اجبار صنوف برای ثبت در وزار کار آیا انحلال خانه سینما نزدیک است؟!

30نماایران(سینماناب): در حالی که خانه سینما در اقدامی شرط حضور صنوف در مجمع 28 مرداد را ثبت در وزات کار مطرح کرده است و در غیر این صورت صنوفی که به عنوان صنف کارگری خود را در وزارت کار ثبت نکرده اند، نمی توانند در مجمع پیش رو حاضر باشند، تصمیمی که سران خانه سینما در اقدامی عجیب گرفتند تا از زیر سایه سازمان سینمایی و ورارت ارشاد بیرون بیایند و تشکیلات خود را مستقل از ارشاد بدانند و این تصمیم مغایر با اساسنامه خانه سینما خواهد بود و این خانه بعد از اینکه صنوف خود را به طور جدا ثبت کرده اند می تواند منحل شود.

به گزارش سایت ۳۰نماایران(سینماناب)، خانه سینما به عنوان جامعه صنفی سینما دربرگیرنده کلیه صنوف سینمایی است و صنوف برای ثبت ابتدا خود را به این خانه معرفی می کردند و بعد از آن می توانستند فعالیت حداقلی صنفی خود را داشته باشند و از این طریق مطالبه خود را از وزارت ارشاد هم مطرح کنند اما بعد از انحلال خانه سینما توسط دولت دهم و بازگشایی مجدد آن در دولت یازدهم، سران خانه سینما برای عبور از قانون انحلال این موسسه توسط وزارت ارشاد برای ثبت به وزارت کار رفتند و طی توافقی که با علی ربیعی؛ وزیر وقت کار داشتند به این نتیجه رسیدند تا صنوف را اجبار کنند تا در این وزارت خانه خود را ثبت کنند و این شرط حضور در مجمع پیش رو شده است، اتفاقی که برخی از صنوف حاضر به رسمیت شناختن آن نشدند و جا دارد تا سازمان سینمایی در موضوع صنوف و روند قانونی آن در چارچوب وزارت ارشاد به طور مستقیم ورود کند و جلوی هرگونه تبعیض و بی عدالتی در توجه به صنوف را بگیرد، مانند همان اتفاقی که در عید امسال برای عیدی به سینماگران رخ داد.

پس از انتشار گزارش مبنی بر غیبت صنف تهیه‌کنندگان و ده صنف دیگر در مجمع عمومی خانه سینما، شورای عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران به این اقدام واکنش نشان داد.

این شورا طی نامه‌ای سرگشاده به هیئت مدیره خانه سینما، ضمن اعتراض به عدم دعوت به مجمع عمومی اعلام داشت، عدم دعوت به منزله خروج شورای عالی از خانه سینماست.

متن این نامه سرگشاده به شرح زیر است:

به نام خدا

با سلام
با توجه به عدم دعوت از شورای عالی تهیه‌کنندگان به مجمع عمومی خانه سینما در مورخ ۲۸مرداد ۱۳۹۸ لازم است توجه آن هیات مدیره محترم را به نکات ذیل جلب نماییم:

۱ـ عدم دعوت از هرکدام از اصناف حاضر در خانه سینما برای حضور در مجمع عمومی عادی یا فوق العاده خانه سینما تخلفی آشکار از اساسنامه خانه سینماست. بدیهی است هیئت مدیره در خصوص چنین تخلفی آشکار از اساسنامه خانه سینما می‌بایست پاسخگوی مجمع عمومی خانه سینما باشد.

۲- شنیده‌ها و شواهد حاکی است عدم دعوت به مجمع عمومی صرفاً شامل تهیه کنندگان سینما نبوده و این تخلف با عدم دعوت از تعدادی دیگر از اصناف حاضر در خانه سینما مکرر شده و مسئولیت آن هیئت مدیره را در قبال مجمع عمومی مضاعف کرده است.

۳- با توجه به نقش تاریخی صنف تهیه‌کنندگان در شکل‌گیری خانه سینما و همراهی با آن در بزنگاه‌های تاریخی در سی سال گذشته، حذف تهیه‌کنندگان از مجمع عمومی اشتباهی غیرقابل بخشش است و با توجه به فرصت اندک باقی مانده برای جبران آن این شورا فرصتی چهل‌وهشت ساعته به آن هیات مدیره محترم می‌دهد تا تصمیم نهایی خود را در دعوت یا عدم دعوت از اصناف تهیه‌کنندگی سینما به مجمع عمومی بگیرد. در غیر این صورت عدم دعوت معنایی جز خروج شورای عالی تهیه‌کنندگان از خانه سینما ندارد.

شورای عالی تهیه‌کنندگان سینما

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :