چاپ
راهنمای فیلم های جشنواره/5 قاتل اهلی؛ حاشیه های دوقطبی دردسرساز!

30نماایران،شرایط ایجاد شده برای «قاتل اهلی» به قدری غم انگیز است که در بین هواداران دو آتیشه کیمیایی هم این بحث شکل گرفته که جو امسال روی خوشی به او ندارد و بهتر بود که این فیلمساز با تعامل به دنبال حل این بحران می رفت.

مسعود کیمیایی امسال با «قاتل اهلی» در جشنواره حضور دارد که به رغم حاشیه های بسیاری که در اطراف این فیلم و پسرش پولاد بوجود آمده است، از فیلم هایی امسال خواهد بود که نمایش آرامی را نخواهد داشت،چراکه با جو ایجاد شده توسط تهیه کننده فیلم و کیمیایی، مخاطبان این فیلم دو گروه شدند که اصلا برای یک اثر خوشایند نیست اما این آفت اکنون گریبان فیلمساز کهنه کار سینمای ایران را گرفته است که کسانی هم که در این سالها با کیمیایی مشکل داشتند در گروه لشکری قوچانی قرار گرفتند و از این سمت در حال ضربه زدن به فیلم و فیلمساز هستند.

شرایط ایجاد شده برای «قاتل اهلی» به قدری غم انگیز است که در بین هواداران دو آتیشه کیمیایی هم این بحث شکل گرفته که جو امسال روی خوشی به او ندارد و بهتر بود که این فیلمساز با تعامل به دنبال حل این بحران می رفت و برخی زیاده خواهی هایی که منشا آن یافت شده را به فراموشی می سپارد.

دعوا بر سر چیست؟ آنچه که در سینمای حرفه ای تعریف شده است،صاحب فیلم تهیه کننده است و کارگردان با همکاری تهیه کننده اش در پیش تولید طبق یک فیلمنامه و برآورد زمانی و هزینه ای فیلم را کلید می زند و فیلم در پیش تولید و به خصوص زمان فیلمبرداری مسیر خود را پیدا می کند و این شکل که بعد از فیلمبرداری با دیدن راش ها در مرحله رافت کات به این نتیجه رسید که باید مجددا سکانس هایی اضافه شود از عدم تمرکز فیلمساز نشات می گیرد که در این صورت هم باید تهیه کننده موافقت خود را برای ادامه فیلمبرداری اعلام کند.

این سرنوشت برای فیلم جدید کیمیایی بعد از ساخت سی فیلم تعجب آور است اما خب تهیه کننده و کارگردان قطعا به دنبال بهترین نسخه هستند، پس دعوا بر سر چیست؟ دعوا بر سر زیر بار نرفتن برخی نظرات قطعی است که تهیه کننده و کارگردان بر آن اصرار دارند و این وسط، فیلم مظلوم ترین قرار می گیرد.

مسعود کیمیایی پیش از آعاز فیلمبرداری «قاتل اهلی» درباره انتخاب پرویز پرستویی به عنوان نقش اول فیلم(که البته باید دید نقش اول فیلم در نسخه جشنواره به چه کسی رسیده است!) نوشت:

«با پرويز پرستويى دير شده بود

دوباره فيلم مي سازم. از آخرين فيلمم چهار سال مي گذرد. «قاتل اهلى» يكسال پيش توليدِ فقط فيلم نوشت را گذراند. منصور لشكرى قوچانى در يك موقعيت سختى قرار داشت، اين بنده را كامل مي خواست. با تمام سياه و سفيدها… تا آخر. به دنبال «يكجايى» من بود. من نگاهم به اين «فيلم نوشت» تمام شده بود. لشكرى هنوز به دنبال «من» مي گشت… تا شد. اما تاشدم تا شد.

دكتر جلال سروش اصل و دانسته «قاتل اهلى» است. فيلم را مي بينيد. يك آدم تازه كه پنهان مانده بود؛ سخت بود. آقاى پرويز پرستويى شد.

تا امروز… با پرويز پرستويى دير شده بود. آن تنهاىِ قلدرِ ضرب ديدهِ تنها مانده و مانده تا موسفيد كرده و از پا نيفتاده من پيدا شد. پيدا بود، دير شده بود.

قرار بر اين است سازهاى خود را كوک كنيم تا اركستر «قاتل اهلى» آهنگ و قطعه ى سينماى ملى ما را بنوازد. بازيگران ديگر «قاتل اهلى» همه از قلب انتخابى صحيح مي آيند.

در هفتاد و پنج سالگى، فيلم «قاتل اهلى» كه نگاهِ آمده از تجربه هاى سخت كشيده ى امروز من است ساخته مي شود.»

kimiaeeghatel

فیلم سینمایی«قاتل اهلی» زندگی آدم‌های نفوذی در اقتصاد ایران را روایت می‌کند. آدم‌های که  نه اصلاح‌طلب و نه اصول‌گرا هستند، اما  از اختلافات جریان‌های سیاسی و حفره‌های قانون استفاده  می‌کنند، نفوذی‌های اقتصادی که سرنوشت کشور و هر دو جریان سیاسی برای آن‌ها مهم نیست، دوره آقازاده‌ها، یقه سفیدها به دوره نفوذی‌ها رسیده است.

این اولین باری است که کیمیایی درباره این موضوع فیلمی می‌سازد که موضوع تازه ای دارد و باید دید در ساخت این فیلم او چقدر از نگاه به روزی بهره برده است.

پرویز پرستویی، امیر جدیدی، پگاه آهنگرانی، پرویز پور حسینی، لعیا زنگنه، حمیدرضا آذرنگ، حمیدرضا افشار، رضا رشید پور، اکبر معززی، سینا سهیلی، سعید پیر دوست، هستی محمایی، با هنرمندی پولاد کیمیایی.

«قاتل اهلی» از ترکیب خوبی در بازیگری بهره برده است که بیشتر آنها با کیمیایی تجربه همکاری داشته اند اما آنچه که پیداست امیر جدیدی در این فیلم جایگزین نقش های همیشگی است که پولاد ایفاگر آن بود.

پولاد کیمیایی درباره «قاتل اهلی» گفته است:این فیلم از یک نفر دیگر در موقعیت دیگری حرف می‌زند که این جذاب است. شما با قهرمانی که همیشه از کیمیایی در ذهنتان است، روبرو نیستید. در واقع این شخصیت مذهبی قصه در فضایی درگیر پاپوش می‌شود و در کنار آن چند شخصیت جوان محوری به روند قصه کمک می‌کنند که در دل این ماجراها یک عاشقانه ای رقم می‌خورد.

جدا شدن کیمیایی از قهرمان های همیشگی اش مسئله تازه ایست که بابد دید قهرمان تازه با چه پرسوناژی ساخته شده است، هرچند مدت هاست قهرمان های قیصر،گوزن ها،ردپای گرگ،سرب،دندان مار مدت هاست که دیگر در آثار کیمیایی جلوه گر نیست.

براساس آخرین تصمیم ها، مقرر شده است که کیمیایی صحنه های مورد نظر خود را فیلمبرداری کند و این فیلم در دو نسخه متفاوت توسط بهرام دهقانی تدوین شود که نسخه جشنواره با فیلم مورد نظر کیمیایی و در اکران با نسخه مورد نظر منصور لشکری قوچانی مواجه خواهیم بود.

منصور لشکری قوچانی در آخرین اظهار نظرش درباره «قاتل اهلی» گفته است: من معتقدم که در زمان نزدیکی جشنواره فیلم فجر هستیم و اگر اختلاف نظری داریم باید در تنهایی حل شود و به بیرون و حتی به داخل کشیده نشود. اما با همه این تفاسیر بحث ما به بیرون کشیده شد و به نحوی دو دستگی پیش آمد که من تمام تلاشم را در حل آن انجام دادم؛ اول سکوت کردم و بعد فرصت دادم اگر اختلاف نظری وجود دارد در مجاری خودش حل شود.

این تهیه کننده درباره دلیل اصلی اینکه اختلافاتش را با کیمیایی کنار گذاشته گفته: «به هرحال نباید زحمات یک ساله گروه از بین می رفت؛ در نتیجه به این رسیدیم که بحث کردن و دامن زدن به اختلافات نه تنها سودی ندارد بلکه به ضرر فیلم تمام می شود چون تمام دغدغه ما رسیدن به فیلمی است که مردم دوست داشته باشند. در این شرایط و به واسطه سینماگران و دوستانی که پا در میانی کردند، پذیرفتم هر آن چیزی که کیمیایی می گوید انجام بدهم و تمام اختیارات را به وی واگذار کنم تا آن فیلمی که دوست دارند در جشنواره به نمایش بگذارند.

لشکری قوچانی با اشاره به سکانس های باقی مانده «قاتل اهلی» به نکته جالبی اشاره کرده است: «ما حدود بیست ساعت راش داریم و اگر کیمیایی هرچه بیشتر بخواهد فیلمبرداری خواهیم کرد؛ ما در حدی راش داریم که در زمان فیلمبرداری نامه ای به ارشاد دادیم و درخواست ساخت مبنی سریال کردیم چراکه فکر کردیم می توان از آن مینی سریال ۶ ساعته بیرون آورد.

گفتنی است، امید می رود حداقل با این حجم بی بدیل حاشیه ها بتوانیم با یک فیلم منسجم مواجه شویم که فقط باید منتظر ماند ……

 

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :