طراحی تولید؛ شرط تازه فارابی برای فیلم ها/ اسعدیان به بودجه کودک نزدیک شد

30نماایران(سینماناب): طی سالهایی که از زنده کردن باشگاه فیلم فارابی قبل از انقلاب توسط مدیران دهه شصت سینما برای ریل گذاری سیاست های خود در جهت حمایت و هدایت از تولید آثار سینمایی در بنیاد فارابی می گذرد، این بنیاد دست خوش اتفاق های متفاوتی بوده است و این روزها خبر رسیده است که اسعدیان با شرط عبور از طراحی تولید می تواند به بودجه این بنیاد برای تهیه فیلم تازه مرضیه برومند دست پیدا کند.

به گزارش سایت ۳۰نماایران(سینماناب) ، ساخت یک فیلم سینمایی از سه مرحله پیش تولید، تولید و پس تولید تشکیل شده است که تحت نظارت کارگردان،تهیه کننده و مدیر تولید پیش می رود و مرحله پیش تولید از مراحلی است که می تواند زمان بر باشد و در این مرحله بازدید لوکیشن با توجه به فیلمنامه از دیگر بخش های این مرحله است که می تواند در همین مرحله هم «استوری برد» توسط نقاشی و برنامه های کامپیوتری شود اما در آخر فیلم ساخته شده با فیلمنامه و استوری برد هم متفاوت خواهد شد، اتفاقی که در فارابی قرار است تحت عنوان «طراحی تولید» پیش رود!

پنجمین فیلم بلند سینمایی برومند به تهیه‌کنندگی «همایون اسعدیان» ساخته می‌شود و این روزها در مرحله طراحی تولید قرار دارد.

طراحی تولید مرحله‌ای است که به تازگی جهت ارزیابی اولیه گروه سازنده فیلم‌ها به مراحل تولید فیلم در بنیاد سینمایی فارابی اضافه شده است. این مرحله استخراج فضای فیلم و کانسپت‌ها و تصویری کردن فیلمنامه قبل از شروع فیلمبرداری را شامل می‌شود. در واقع در این مرحله، فیلم یک بار با کم‌ترین هزینه، به تصویر درمی‌آید و چنانچه محصول اولیه دارای ویژگی و شاخصه‌های مدنظر بود، فیلم وارد مرحله پیش‌تولید می‌شود.

همایون اسعدیان تهیه‌کننده فیلم سینمایی «سرزمین بود و نبود» که قرار است با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی به تولید برسد و در مرحله جدید «طراحی تولید» قرار دارد، گفت: پروژه «سرزمین بود و نبود» متعلق به مرضیه برومند است. فیلمنامه‌ای که خانم برومند داشتند، در فضای سن نوجوان- بزرگسال روایت می‌شد و از نظر ساختاری از فضای رئال – فانتزی برخوردار بود. فیلمنامه به بنیاد سینمایی فارابی ارائه شد و دوستان کلیت طرح را پسندیدند و ابراز علاقه کردند که خانم برومند این طرح را تبدیل به یک فیلم سینمایی بکند. در ادامه خانم برومند از من خواست تا به عنوان همکار تهیه‌کننده به شکلی کنار ایشان حضور داشته باشم. پیشنهاد ما و بنیاد سینمایی فارابی مشترکا این بود که به یک طراحی دست یابیم. خوشبختانه دوستان در بنیاد سینمایی فارابی به این نتیجه رسیده‌اند و در واقع این نکته درستی است که برای ساخت پروژه‌ها نباید ابتدا وارد مرحله تولید شد و بعد برویم ببینیم چه اتفاقی رخ می‌دهد!

اسعدیان با مثبت‌خواندن اقدامات اخیر متولیان سینمای ایران اظهار داشت: باید از رویه شفاف‌سازی در سینمای ایران و این که در مقاطع مشخصی، گزارش عملکردها اعلام می‌شود و افکار عمومی متوجه می‌شوند که جریان سینمای ایران با چه هزینه‌هایی جلو می‌رود، ابراز خوشحالی کنم و بگویم که این رویه، از نظر ما و بخش زیادی از اهالی سینمای ایران، یک اتفاق مثبت است.

او در ادامه اظهار داشت: یکی از شاخصه‌های شفاف‌‌سازی، توضیح درباره تصمیمات و تعاریف تازه است. تیتر طراحی تولید همانقدر که جدید است، می‌تواند سوتفاهم ایجاد کند، پس باید در این زمینه توضیح داد.

این کارگردان و تهیه‌کننده سینما گفت: در «طراحی تولید» ابتدا یک مرحله قبل از پیش تولید (یا مرحله صفر) پیش‌بینی می‌کنیم. این مرحله‌ای است که طراح کار (که در «سرزمین بود و نبود» امیر اثباتی است) طرح‌های خود را ارائه می‌دهد و بعد از توافق با خالق اثر (خانم برومند) لوکیشن‌ها بازبینی و عکس‌برداری می‌شود و فیلمنامه، به مرحله کاملش‌ می‌رسد. در نتیجه، طراحی‌تولید ما را با پروژه‌ای روبه رو می‌کند که دیگر برایمان خیلی مبهم و گنگ نیست. یعنی می‌توانیم به این برسیم که مثلا طراحی شخصیت‌ها و پرسوناژهایی که واقعی نیستند و به شکل فانتزی در قصه حضور دارند، به چه شکل باشد، فیلمنامه و ساختار کار چگونه باشد و در نهایت، می‌توانیم یک برآورد نسبتا دقیق را ارائه بدهیم. آن زمان است که سرمایه‌گذار، بنیاد سینمایی فارابی و یا هر شخص حقیقی دیگری می‌تواند به این ارزیابی برسد که امکان ساخت فیلم هست یا نه. طبیعتا برای این مرحله هزینه خیلی زیادی صرف نمی‌شود اما ویژگی‌اش این است که ما دیگر، به سیاق رایج سینمای ایران، وارد پیش تولید پروژه‌ای نمی‌شویم که هنوز برایمان مبهم است.

اسعدیان با اشاره به این که طراحی تولید «سرزمین بود و نبود» آغاز شده و در مرحله بازبینی لوکیشن قرار دارد، گفت: نتایج طراحی تولید این پروژه، انشالله به بنیاد سینمایی فارابی ارائه می‌شود تا در ادامه، درباره زمان و چگونگی تولید آن تصمیم‌گیری کنیم.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :