چاپ
شش سال قبل از دیوید لین / استنلی کوبریک به دنبال ساخت «دکتر ژیواگو»

سینماناب: پس از به دست آمدن نامه‌ای که استنلی کوبریک فیلمساز بزرگ سینما ۶۰ سال پیش آن را نوشته بود، مشخص شد این کارگردان انگلیسی‌تبار امریکایی درصدد بوده تا از روی رمان حماسی-عاشقانه «دکتر ژیواگو» نوشته بوریس پاسترناک فیلم بسازد.

به گزارش سایت سینماناب، تا مدت‌ها تصور می‌شد که «ناپلئون» فیلم ساخته نشده استنلی کوبریک، بزرگترین فیلمی باشد که این کارگردان موفق به ساختش نشد اما حالا و پس از پیدا شدن نامه‌ای که کوبریک شش دهه پیش نوشته بود حقایق جدیدی از دوران فیلمسازی این نابغه سینما مشخص می‌شود.
کوبریک در این نامه خطاب به بوریس پاسترناک نویسنده رمان «دکتر ژیواگو»، از او خواسته برای واگذاری حقوق این رمان حماسی نام او را نیز در فهرست علاقمندان قرار دهد.


کوبریک در این نامه که در تاریخ هشتم ژانویه سال ۱۹۵۹به پاسترناک نوشته این موارد را مطرح کرده است: «آخرین فیلمی که ما ساختیم، «راه‌های افتخار» است که توانسته جایزه‌های بهترین تصویر سال را در بلژیک، برزیل و فنلاند دریافت کند. حالا ما علاقمندیم امتیاز و حقوق اقتباس سینمایی رمان «دکتر ژیواگو» را خریداری کنیم. ما با یک شرکت واسطه حقوقی در نیویورک تماس گرفته‌ایم که نماینده ناشر ایتالیایی این کتاب هستند. متاسقانه مذاکرات به بن‌بست رسیده است چرا که طرف مقابل هنوز آماده نهایی کرددن این معامله نیستند.»
این نامه را جیمز فنویک ، مورخ سینمای بریتانیا به کمک نشریه گاردین یافته است. او این نامه را هنگام تحقیق برای دو کتاب «استنلی کوبریک تولید می کند» و «سایه سایه: زمینه های تاریخی و تولید فیلم های ساخته نشده» پیدا کرده است.
بر اساس تحقیقات این مورخ سینما، استنلی کوبریک و جیمز بی هریس به عنوان تهیه‌کننده، علاقمند بودند بتوانند حقوق برگزدان سینمایی «دکتر ژیواگو» را اوایل دسامبر ۱۹۵۸ به دست آورند. آنها شش سال قبل از دیوید لین، برای تولید اقتباس «دکتر ژیواگو» به عنوان یک تولید هالیوودی با شرکت تولید فیلم Bryna Productions متعلق به کرک داگلاس در حال مذاکره و گفت‌گو بودند.
چنانچه کوبریک می‌توانست «دکتر ژیواگو» را بسازد این فیلم می‌توانست دوباره او را با کرک داگلاس پس از همکاری مشترک در «راه‌های افتخار»، در کنار یکدیگر قرار دهد.
به جز این نامه کوبریک، مدارک دیگری هم که شامل طرح «دکتر ژیواگو» کوبریک در بایگانی دانشگاه هنر لندن و همین طور مقالات کرک داگلاس در مرکز تحقیقات فیلم و تئاتر ویسکانسین پیدا شده است. حتی یک قطعه دیده نشده هم در دفتر شخصی کوبریک پیدا شده که مربوط به اوایل دهه ۱۹۵۰ است که نشان می‌دهد این کارگردان پیش از آن تاریخ، از ساخت یک اقتباس ادبی گسترده چشم‌پوشی کرده است.
کوبریک در نامه‌اش به بوریس پاسترناک نوشته: «لحظه دقیق موفقیت مطلق یک فیلمساز زمانی است که به او این اجازه داده شود تا یک رمان کلاسیک ۶۰۰ صفحه‌ای را به فیلم برگرداند.
کوبریک هرگز ساخت طرح «دکتر ژیواگو» را از ذهن‌اش خارج نکرد. او آرزو داشت با ساخت «دکتر ژیواگو» بتواند بار دیگر در کنار داگلاس ستاره «راه‌های افتخار» قرار گیرد. این دو هنرمند البته توانستند دو سال بعد یعنی در سال ۱۹۶۰در پروژه تاریخی «اسپارتاکوس» با هم کار کنند.
کوبریک دو سال بعد پس از ساخت «اسپارتاکوس»، اقتباس سینمایی‌اش از رمان معروف نوشته ولادیمیر نابوکوف به نام «لولیتا» را بسازد.
«دکتر ژیواگو» ساخته دیوید لین یکی از موفق‌ترین فیلم‌های سینما در سال‌های میانی دهه شضت بود. دیوید لین این فیلم را در سال ۱۹۶۵با بازی عمر شریف، جولی کریستی، جرالدین چاپلین و الک گینس ساخت و در همان سال روانه اکران سینماها کرد.
نمایش «دکتر ژیواگو» دز سینماها با موفقیت چشمگیری روبرو شد. این فیلم توانست از ۱۰ نامزدی اسکار، ۵ جایزه آکادمی را از آن خود کند.
نکته جالب توجه در مورد موفقیت اقتصادی این فیلم این است که «دکتر ژیواگو» با توجه به نرخ تورم امروز، فروشی معادل ۲٫۲ میلیارد دلار داشت و از لحاظ رده فروش، نهمین فیلم پردرآمد تاریخ سینماست!

بانی فیلم به نقل از ایندی وایر

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :