چاپ
سینمای ایران با دورهمی همان همیشگی ها جهانی می شود؟!

سینماناب: در حالی که شیوع کرونا بسیاری از برنامه ها و جشنواره ها را تعطیل کرد اما شب گذشته در اقدامی خلع الساعه یک شب نشینی با جوایز به برگزیدگان و داوران جشنواره های خارجی به سینماگران ایرانی اهدا شد، آن هم در شرایطی که سینمای ایران طی سالهای اخیر در جشنواره های خارجی حضور جدی نداشته است و اکثر خبرهای منتشر شده از حضور فیلم های ایرانی در جشنواره هایی با نام های عجیب از سوی خود روابط عمومی فیلم های منتشر می شود که حتی سندیت رسانه ای خارجی هم ندارد.

به گزارش سایت سینماناب، سینمای ایران و اهالی آن این روزها با پدیده بیکاری بیش از پیش مواجه هستند و در شرایطی که انتظار می رود سازمان سینمایی  با جلوگیری از برخی هزینه های اضافی به دنبال راهی برای کمک معیشت سینماگران و سینمادارن باشد اما همچنان در تلاش است تا برخی دورهمی های خلع الساعه را ایجاد کند.

سینمای ایران در دوران دولت تدبیروامید نشان داد که جهت حضور تاثیرگذار در جشنواره های معتبر جهانی بسیار ضعیف عمل کرده است و حتی برگزاری جشنواره ای تحت عنوان جهانی فجر هم نتوانست این جشنواره را حتی در منطقه به جایگاه مهمی تبدیل کند، حالا در این بلبشوی ایجاد شده شاهد برگزاری چنین دورهمی هستیم که همان چهره های همیشگی در پیشانی آن حضور دارند و برای شهردارشان فرش قرمز پهن می کنند که بانی چنین شبی شد، آن هم در حضور وزیر ارشاد!

در گزارش رسمی این رویداد آمده است:

پیروز حناچی شهردار تهران با تبریک ۱۲۰ سالگی سینمای ایران بیان کرد: اگر درباره جایگاه هنر معاصر در ایران بخواهیم صحبت کنیم، هنر سینما یکی از مهم ترین شاخه های آن خواهد بود. ما نیز در شهرداری تهران تمام تلاش مان را خواهیم کرد که این هنر مناسب تر و با شرایطی مهیاتر از قبل به حیات خود ادامه دهد. عهد ما با مردم، شورا و قولی که به آن ها داده بودیم، همین بوده و هست و خواهد ماند.
 
– وی درباره ظرفیت های شهرداری برای سینما توضیح داد: فضای باغ هنر از ظرفیت هایی است که به تازگی در تپه های عباس آباد ایجاد شده است. ما باز هم زمینه هایی ایجاد خواهیم کرد تا سینمای ایران پویاتر به فعالیت خود ادامه دهد.

– شهردار تهران در پایان صحبت هایش خبر خوبی را برای سینماگران ایران اینگونه اعلام کرد: همین جا در حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی قول می دهم که شهرداری تهران شرایط ساخته شدن کاخ جشنواره های سینمایی را فراهم کند.

 شهردار تهران در پایان صحبت هایش خبر خوبی را برای سینماگران ایران اینگونه اعلام کرد: همین جا در حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی قول می دهم که شهرداری تهران شرایط ساخته شدن کاخ جشنواره های سینمایی را فراهم کند.

پس از صحبت های شهردار تهران، کلیپی از هنرمندانی که به عنوان داور در جشنواره های جهانی حضور داشتند پخش شد و اسفندیاری گفت: در فهرستی که به ترتیب حروف الفبا دارم، نام ها را می خوانم، خانم ویشکا آسایش که به دلیل اینکه با کسی که کرونا داشته در ارتباط بوده است از حضور در مراسم خودداری کرد.  ایشان داور جشنواره پونای هند بود. داور بعدی خانم رخشان بنی‌اعتماد هستند که داور جشنواره هرات افغانستان بودند، این برای سال ۲۰۱۲ بوده ولی موفقیت ها و حضورهای ایشان منحصر به همین اتفاق نیست. خانم بهناز جعفری نیز داور جشنواره فیلم توکیو بودند که الان سر فیلمبرداری هستند. خانم پوران درخشنده  داور جشنواره سلیمانیه بوده اند که ایشان نیز حضور ندارند. داور بعدی آقای مجید مجیدی که داور جشنواره فیلم پکن بوده اند و الان هم در ونیز هستند. ایشان پیام فرستادند و روز ملی سینما را تبریک گفتند.

– وی افزود: امیدوارم فردا اتفاقات خوبی برای دوستانمان آقایان مجیدی و شهرام مکری در ونیز بیفتد. داور بعدی خانم فاطمه معتمد آریاست که از ایشان می خواهم چند کلامی برایمان صحبت کنند.

– معتمدآریا در این بخش گفت: به همکارانم که بعد از ماه ها هم را می بینیم، سلام می کنیم.

– وی در ادامه عنوان کرد: از اینکه بعد از سال ها از تلاش ها و جایگاه همکارانمان تجلیل می شود بسیار خوشحالم. از جناب شهردار و همکارانشان در بخش مدیریت شهری تشکر ویژه می کنم. ایشان بخشندگی بسیاری درباره فرهنگ و هنر این روزگار به ویژه سینما داشته اند. شهرداری مسئول اتفاقات یک شهر است و جدا از انتظارات شهروندان درباره سلامت شهر، سلامت روان مردم و شهروندان نیز بر عهده شهرداری است. این ارتباط نزدیک شهرداری با سینما، تئاتر و موسیقی بسیار مطلوب است و امیدوارم تا پیش از این همه چیز به پایان برسد، ما به نتایج مثبتی با شهرداری برسیم.

اسفندیاری در این بخش گفت: در این برنامه از معتمدآریا به دلیل ریاست جشنواره کرالای هند تجلیل می شود ولی سابقه حضور جهانی ایشان بسیار زیاد است.

در ادامه از رضا میرکریمی برای داوری در جشنواره زردآلوی طلایی ارمنستان تجلیل شد.

– رضا میرکریمی با حضور روی سن در سخنانی توضیح داد: بعد از ماه ها خانه نشینی و قرنطینه احساس خوبی از دیدن دوستانم دارم. امیدوارم دوباره کسب و کار مردم رونق بگیرد و هیچ پدری دست خالی به خانه نرود. در کنار به سامان شدن زندگی مردم، سینما نیز به رونق گذشته خود بازگردد.

– وی افزود: تحت تاثیر کلیپ رفتگان سینمای ایران قرار گرفتم و افسوس که نتوانستیم به دلیل کرونا در مراسم بزرگانی که به تازگی درگذشتند شان آنطور که شایسته است شرکت کنیم.

– میرکریمی که چند سال دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر بوده است در پایان گفت: از آقای عسگرپور و تیم دوست داشتنی جشنواره جهانی فیلم فجر تشکر می کنم و حس خوب سال های قبل و همکاری ام با این رویداد برایم زنده شد. …

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :