چاپ
سرنوشت اختلال سامانه بلیت فروشی در انتظار جشنواره ملی فیلم فجر؟!

30نماایران: در حالی که در جشنواره سی و پنجم با واگذاری پروژه فروش بلیت به یک سامانه ای تحت عنوان سینوگرام و اختلال این سایت منجر به خسارت های بسیاری شد اما اکنون خانه سینما اعلام کرده است که «حتما می توانیم چنین امری را نیز انجام دهیم و باید دید که سایت تا آن زمان فعالیت خود را چگونه پیش می برد.»

به گزارش سایت ۳۰نماایران، در حالی که مدتهاست سینمارو ها با سایت سینماتیکت برای خرید بلیت آشنایی دارند و راه اندازی سایت جدبد نیازمند سازوکار تبلیغاتی و برطرف کردن زیرساخت های آن است اما خانه سینما به عنوان یک نهاد صنفی که در هر دوره توسط یک جریان خاص مدیریت می شود، ورودش به این عرصه می تواند وسیله ای شود برای نفوذ سرانی که برای فیلم های خودشان فضای تازه ای را باز کنند که می تواند در نظارت شورای صنفی و میزان فروش واقعی فیلم ها برای پرداخت مالیات تاتیرگذار باشد.

در شرایطی که انتظار می رود ورود به این عرصه فارغ از نفوذ قدرت ها باشد و در اصل خصوصی سازی مغایر است اما خانه سینما به عنوان یک نهاد وابسته بهتر است بیشتر تمرکز خود را روی مسائل صنفی و رفاهی اعضایش کند همانطور که راه اندازی یک سایت وابسته به موسسه رسانه های تصویری تحت عنوان دایره المعارف سینمای ایران نتوانست جای خودش را بین سینمایی ها و سینمادوستان باز کند غلی رغم اینکه هزینه های بسیاری را روی دست سازمان سینمایی گذاشت.

اینکه چظور دیتابیس صندلی ها و ظرفبت ها چطور بین این دو سایت تقسیم می شود و همینطور دریافت درصد از فروش هر قطعه بلیت مسئله دیگر است که از سوی خانه سینما شفاف اعلام نشده است و اینکه کدام شرکت وابسته به سران قصد دارند تا مجری برگزاری این سایت باشند از دیگر ابهامات ارائه شده از سوی خانه سینما است همانطور که سامانه سینوگرام در جشنواره سی و پنجم نتوانست پاسخگوی کاربران باشد و برای همیشه پرونده آن هم بسته شد و مجددا سینما تیکت مجری فروش بلیت های جشنواره سال گذشته شد، موضوعی که از همین الان با خواسته هیات مدیره خانه سینما مواجه شده است تا پروژه فروش بلیت جشنواره را برعهده بگیرند و در این مورد ابایی هم ندارند که از رانت خانه سینما برای دریافت این خواسته وارد عمل شوند.

در ادامه گفتگو یکی از اعضای هیات مدیره خانه سینما با مهر درباره سامانه فروش بلیت خانه سینما آمده است:

روانبخش صادقی عضو هیات مدیره خانه سینما درباره راه اندازی سایت فروش بلیت فیلم های در حال اکران توسط خانه سینما به خبرنگار مهر گفت: ایجاد سایت فروش بلیت توسط خانه سینما از جمله ایده هایی بود که طی یک سال گذشته در حال پیگیری آن بودیم و یکی از اهداف اصلی ایجاد چنین سایتی این بود که خانه سینما به مرحله ای برسد تا منبع درآمد ثابتی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه اعضای خانه سینما بنا به دلایل مختلف نیازمند حمایت مالی هستند، بیان کرد: بخش زیادی از بودجه خانه سینما در بخش رفاهی و کمک به اعضای خانه سینما هزینه می شود که این سایت می تواند در تامین این هزینه ها کمک کند زیرا ما به دنبال ایجاد یک منبع درآمد ثابت هستیم تا بتوانیم خدمات بهتری به اعضا ارایه دهیم.

عضو هیات مدیره خانه سینما تاکید کرد: فروش بلیت سینماها توسط خانه سینما یک طرح جامع است و با توجه به اینکه تهیه کنندگان، سینماداران و دیگر اهالی صنوف در این امر ذینفع هستند، توانستیم مجوز راه اندازی چنین سایتی را از کانال خانه سینما دریافت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تنها سینماتیکت به عنوان سایت رسمی فروش بلیت فیلم فعال است، گفت: در بخش هایی مانند تئاتر و موسیقی سایت های مختلفی در زمینه فروش بلیت فعال هستند و ما در سینما نیز به سایت هایی غیر از سینماتیکت نیاز داریم.

صادقی با ابراز امیدواری از اینکه هرچه سریعتر سایت فروش بلیت فیلم توسط خانه سینما راه بیفتد و بین مخاطبان سینما شناخته شود، توضیح داد:  هدف ما این است که بتوانیم خدمات بهتری ارایه دهیم و در این زمینه بحث رقابت نیز بسیار مهم است و بی شک هر سایتی که خدمات بهتری ارایه کند مشتریان بیشتری جذب می کند. زمانی که ۲ سایت در این زمینه کار کنند بحث خدمات رسانی در چرخه رقابت قرار می گیرد و این رقابت سالم می تواند سطح خدمات دهی را بالا ببرد.

عضو هیات مدیره خانه سینما اضافه کرد: سعی شده است در سایت مورد نظر برخی از ایرادهایی که در سایت های دیگر وجود داشت برطرف شود و شرایط بهتری برای انتخاب مشتری ایجاد کنیم. همچنین این سایت در زمینه تبلیغات برای فروش بهتر فیلم ها نیز ورود پیدا می کند.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم سایت فعال و گسترده تری ایجاد کنیم بی شک فروش فیلم ها بالا می رود و تاثیرات مثبتی بر چرخه اقتصادی سینما خواهد داشت. تمام این اهداف سبب شده است تا برای طراحی این سایت همه جوانب و خط مشی های خانه سینما مورد توجه قرار گیرد.

این کارگردان سینمای انیمیشن توضیح داد: بی شک ایجاد درآمد ثابت برای خانه سینما می تواند شرایطی را فراهم کند تا خانه در مواردی مانند خدماتی، رفاهی، زیرساختی و یا حتی ایجاد صندوق بیمه بیکاری سینماگران بهتر عمل کند زیرا هرچقدر درآمد خانه سینما بیشتر باشد بهتر می توان خدمات لازم را به همه صنوف سینمایی ارایه کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است فروش بلیت جشنواره فیلم فجر نیز به این سایت سپرده شود، توضیح داد: حتما می توانیم چنین امری را نیز انجام دهیم و باید دید که سایت تا آن زمان فعالیت خود را چگونه پیش می برد.

صادقی در پایان گفت: مراحل نهایی راه اندازی سایت در حال انجام است و فکر می کنم به زودی رونمایی از آن انجام و به تدریج امکانات مورد نیاز به سایت اضافه شود و تا زمان پیش‌فروش بلیت های جشنواره ملی فیلم فجر این سایت به لحاظ ساختار کامل می شود.

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :