چاپ
سردرهای خاموش؛؛ خروجی روز اول بازگشایی سینما

سینماناب: اولین روز بازگشایی سینماها بعد از حدود 4 ماه تعطیلی با بسته بودن کامل برخی سالن‌ها و بلیت‌فروشی محدود بعضی از آن‌ها همراه شده است، این اتفاق در شرایطی که سینماها فیلمی برای نمایش ندارند و با توجه به انصراف دو فیلم جدید، تمایلی هم به ادامه اکران فیلم های کم مخاطب اسفند ماه ندارند و ترجیح دادند تا روز اول بازگشایی سینماها هم درها بسته بماند و سردرها خاموش.

به گزارش سایت سینماناب، حالا بیش از پیش شاهد تاثیرمخرب کرونا بر پیکره سینماها هستیم، مخاطبی که تمایل ندارد حتی با بلیت نیم بها به سینما بیاید و سینماداری که ترجیح می دهد در شرایط بی تدبیری سازمان سینمایی و دعوای حیدری نعمتی شورای صنفی نمایش و عدم معرفی فیلم جدید همچنان سردرهای سینماهایش را خاموش نگه دارد.

چهار ماه تعطیلی سینماها زمان بسیار خوبی برای رسیدن به یک دوران گذر از بحران برای سینمای ایران بود که حاصل این تدبیر، برگزاری جلسات شورایی و دورهمی بود که حاصلش عدم تدبیر مناسب برای زمان بازگشایی سینماها بود، اتفاقی که در تاریخ سینمای ایران بی سابقه محسوب می شود.

ایسنا همزمان با روز اول بازگشایی سینما، گزارشی از وضعیت استقبال و اوضاع سالن های سینماها منتشر کرده است که در ادامه می خوانید:

سینما آزادی به عنوان یکی از پردیس‌های سینمایی پرمخاطب در مرکز تهران فعالیتی در روز اول باز شدن سینماها نداشته و پیگیری‌ها نشان می‌دهد این اتفاق بیشتر ناشی از مسائل فنی است، چرا که نسخه DCP جدید بعضی فیلم‌ها اصلا آماده نشده یا بعضی دیگر به دلیل این‌که قبلا اکران آنلاین شده یا هنوز در حال اکران آنلاین هستند، اصلا امکان نمایش در سینماها را ندارند. بر همین اساس، مدیران بعضی از این سینماها می‌گویند با یک یا دو فیلم که قبلا هم مخاطب نداشتند چرا باید سالن‌های خود را باز می‌کردند؟!

البته بعضی دیگر از سینماها مثل آفریقا، قدس و استقلال هم بسته هستند، اما برخی دیگر مثل پردیس کورش تعدادی بلیت فروخته‌اند.

علاوه بر این، سینماداران انتقادهایی هم نسبت به «سمفا» (سامانه فروش یکپارچه بلیت) دارند از جمله این‌که چرا دقیقا در این مقطع این سامانه باید کار خود را شروع کند، در صورتی که هنوز باگ‌ها و نقص‌های آن برطرف نشده است. با این حال، برخی از این سینماداران تمایلی به مصاحبه و طرح گله‌های خود ندارند، چون معتقدند اتفاقی که پس از چهار ماه تعطیلی افتاده، به حیثیت «سینما» و فرهنگ کشور لطمه زده و تکرار حرف‌هایی که پیش‌تر به عنوان نگرانی مطرح می‌کردند و حالا آن را به چشم می‌بینند، دیگر فایده‌ای ندارد.

با این حال یکی از دست‌اندرکاران سینما خبر داد که امشب قرار است جلسه‌ فوق‌العاده‌ای با حضور رییس سازمان سینمایی، اعضای شورای صنفی نمایش و صاحبان فیلم‌های انصرافی از اکران اول تیر برگزار شود تا مشکلات پیش‌آمده برطرف شوند.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :