چاپ
«زخمی» و «عدالت شوم» روی میزکار مسعود کیمیایی

30نماایران: مسعود کیمیایی که پیش از اکران «قاتل اهلی» با جواد طوسی؛ منتقد نزدیکش دچار مشکل شده بود و حتی طوسی در شرق یادداشتی بر علیه «قاتل اهلی» و پولاد کیمیایی نوشته بود، در شماره روز گذشته اعتماد درباره دیدار تازه اش با مسعود کیمیایی و فیلم بعدی او یادداشتی را منتشر کرده است.

به گزارش سایت ۳۰نماایران،مسعود کیمیایی که برای سی امین فیلمش «قاتل اهلی» به سبب اختلافاتش با تهیه کننده آن کمتر حرف زد و حتی ترجیج داد تا درباره این فیلم مصاحبه هم نکند، این روزها در آستانه ۷۸ سالگی با صلابت همیشگی اش آماده می شود تا فیلم جدیدش را کارگردانی کند.

جواد طوسی در اعتماد نوشته است: فرصتي پيش آمد و مسعودخان كيميايي را ديدم و در آن زمان كوتاه قسمتي از فيلم‌نوشت جديدش با نام «عدالت شوم» را چه با‌انگيزه و پرحس و حال برايم خواند. انگار همين فردا مي‌خواهد آن را بسازد و دارد با بازيگرانش در جهت هرچه بهتر ادا كردن ديالوگ‌ها و فرورفتن در نقش محوله سر و كله مي‌زند. اين همه انرژي و شور و شوق از سوي يك فيلمساز كهنه‌كار كه در آستانه ٧٨سالگي قرار دارد، رشك‌برانگيز است.

طوسی درباره فضای «عدالت شوم» آورد: اين فضاسازي بكر اينجايي و روح عميق ملي و دل‌نگراني غيرتمندانه براي استحكام و دوام شيرازه كانون خانواده ستودني است. هنوز ديالوگ، نقش مهم و تعيين‌كننده و پرجاذبه در كار مسعود كيميايي دارد. در عين حالي كه يك رمان خواندني با انبوهي از واژگان و اصطلاحات ناب تهراني برايت تداعي مي‌شود، همزمان موقعيت تصويري و نمايشي فيلمي در حال توليد را نيز در ذهنت مرور مي‌كني. شخصيت مركزي فيلم‌نوشت (فضلي) وام‌گرفته‌شده از رمان آخر كيميايي، «سرودهاي مخالف، اركسترهاي بزرگ ندارند» است.

توصیف طوسی از شخصیت اصلی «عدالت شوم» چنین است: اين آدم رگ و ريشه‌دار و آبديده‌شده در جامعه‌اي ملتهب، همچون يك ناظر نگران و دلسوز تاريخي به دنياي پيرامونش خيره شده و يك‌تنه مانع از به هرز رفتن آدم‌هاي بلا‌‌ديده و هويت‌باخته مي‌شود. باز قهرماني ديگر كه هيچ اصراري به قهرمان شدن ندارد و بيش از همه به حضور كنشگر خود و رسالت اجتماعي‌اش مي‌انديشد.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :