چاپ
درباره «شکل آب» گیرمو دل تورو/ ارتباط بدون کلام برای رستگاری

30نماایران: دل تورو درباره علت ساخت شکل آب که به گفته خودش بهترین فیلمش تا امروز است،می گوید: قصد داشتم داستانی باشکوه و زیبا درباره امید و رستگاری بسازم تا پادزهر بدبینی زمانه ما باشد.اینکه دو شخصیت اصلی دست کم به صورت مرسوم نمی تواند حرف بزنند هم با کنار زدن سوءتفاهم هایی که اغلب به واسطه کلام بین انسان ها پیش می آید،به داستان عاشقانه فیلم قدرت بیشتری می بخشد.

«شکل آب» فیلم گیرمو دل تورو از آن فیلم هایی است که تحت تاثیر شرایط بک سینمای خنثی مورد توجه جدی قرار گرفت و موتیف های فیلم بود که شاید به دل خیلی ها نشست و منجر به اتفاقات خوب برای آن شد و توانست این فیلم در اسکار جوایز بهترین فیلم،کارگردانی،موسیفی،طراحی صحنه را به دست بیاورد، ضمن این که در ۹ رشته دیگر هم کاندیدا شده بود و در جایزه فیلم بفتا هم به جوایز کارگردانی،طراحی صحنه و موسیقی دست پیدا کند و جایزه گلدن گلاب برای کارگردانی و موسیقی به دست بیاورد و در جشنواره ونیز هم علاوه بر دریافت شیر طلایی به جوایز بهترین فیلم دیجیتال،جایزه ویژه و موسیقی متن دست پید کند و همچنین در بسیاری از انجمن های منتقدان فیلم،طراحی صحنه،محمل زنان منتقد فیلم،فیلم واشنگتن و…. هم به جوایزی دست پیدا کرد.

در این گزارش چندین نکته جذابی که باید در باره این فیلم بدانید را برایتان آورده ایم:

گیرمو دل تورو درباره «شکل آب» و کلیت فضای آن چنین می گوید: «آب به شکل هر چیزی درمی آید که در آن زمان در خود جای داده و آب اگر چه می تواند بسیار لطیف باشد،قدرتمندترین و انعطاف پذیرترین نیروی عالم هم است.عشق هم این چنین است. این طور نیست؟ مهم نیست عشق را در چه قالبی می ریزیم، عشق به همان قالب در می آید؛ چه یک مرد باشد،چه یک زن با یک موجود»

گیرمو دل تورو نویسنده،تهیه کننده،کارگردان و رمان نویس اهل مکزیک است، کارنامه او پر است از محصولاتی که از دل یک فضای فانتزی بیرون آمده اند و هیولا هم در بسیاری از آنها هم نقش مهمی را دارد اما در «شکل آب» او به دنبال هیولایی بوده که یک زن بتواند به ان علاقه مند شود و زیبایی لطیفی را در خود داشته باشد و به همین دلیل حین نگارش فیلمنامه هدف دل تورو این بود که مفهوم هیولا بودن را با داستانی عاشقانه ترکیب کند تا در آن موجود به شخصیت اصلی تبدیل شود و انسان هایی که مقابل او می ایستند نیروهای سیاهی شرورانه باشند.

ایده ساخت «شکل آب» در سال ۲۰۱۱ شکل گرفت، وقتی که یک روز صبح دل تورو و دانیل کرائوس، همکار نویسنده او در سری کتاب های کودکان شکارچیان ترول در حال صرف صبحانه بودند در همان زمان کرائوس از یکی از ایده های دوران نوجوانی اش گفت،داستانی درباره زن نظافتچی یک ساختمان دولتی که مخفیانه با مردی دوزیست دوست می شود که در نوع خود به شکلی نادر زندانی شده است و در آخر زن تصمیم می گیرد که او را آزاد  کند. بعد از شنیدن این ایده دل تورو چنان شیفته داستان می شود که آمادگی خود را برای ساخت این فیلم سریعا اعلام می کند.

دل تورو برای زمان وقوع داستان مقطعی مهم از تاریخ آمریکا انتخاب می کند، سال ۱۹۶۲ که در آن زمان اضطراب ناشی از جنگ هسته ای احتمالی با اتحاد شوروی به روزهای سخت خود نزدیک می شود و زمان کمی هم تا آینده جان اف کندی در ریاسا جمهوری باقی مانده بود که در پس زمینه داستانی شکل آب هم به آن اشاره می شود.

سالی هاوکینز بازیگر ۴۲ ساله انگلیسی که عمده شهرت او تا پیش از شکل آب به‌خاطر بازی در فیلم‌های ورا دریک (۲۰۰۴)، فینگراسمیت (۲۰۰۵)، یک آموزش (۲۰۰۹) بوده است در این فیلم نقش همان نظافتچی ساختمان دولتی را ایفا می کند که حرف هم نمی زند و یک زندگی ساده را تا زمان دیدن آن موجود دوزیست داشته است، او درباره این فیلم که اتفاق مهمی در کارنامه سینمایی اش محسوب می شود، گفته است: شکل آب فیلم بسیار خاصی است، بازی در نقش الایزا برایم بسیار ارزشمند بود. داستان این فیلم همیشه در گوشه قلبم جای خواهد داشت.

نکته جالب برای نقش آن موجود دوزیست است که نقشش را داگ جونز ۵۶ ساله بازی کرده است و این فیلم ششمین همکاری این بازیگر با دل تورو محسوب می شود درباره شکل آب می گوید: گیرمو در این فیلم به ریشه های هنری اش برمی گردد و اجازه می دهد تمامی خلاقیت ها به صورت شناور جاری می شود.

دل تورو سه سال قبل از شروع فیلمبرداری شکل آب در استودیوهایی در کانادا، گای دیویس و وینست پروس را استخدام می کند تا کار طراحی آزمایشگاه و محل آب لازم را برای فیلمبرداری را آغاز کنند و به فاصله دو سال بعد دو مجسمه ساز را هم استخدام می کند تا پیشنهادات خود را برای موجود دوزیست به دل تورو براساس گفته های او ارائه کنند

در پایان بعد از طراحی و نهایی شدن جان بخشیدن به این موجود ، چهار لباس خاص برای فیلمبرداری ساخته شد، دانک جونز ۵۶ ساله برای اینکه بتواند چنین لباسی به تن کند و در آن حرکت داشته باشد به قول خودش مجبور شد با تمرین بیشتر از هر زمان دیگری در زندگی اش اندام مناسبی برای خودش مهیا کند.

نکته دیگر این بود که چهار نفر هر روز باید این لباس را به سختی به تن جونز می کردند، جونز در این باره می گوید:هر روز چهار تا مرد حین پوشاندن لباس به تن من از سروکول من آویزان می شدند و صحنه هایی کمدی از تقلا کردن،کشیدن و پودر بچه زدن خلق می کردند و آنقدر من را داخل لباس جابه جا می کردند تا به زحمت داخل آنجا شوم  و بعد هم زیپ ها را می بستند.

جلوه های ویژه هم در این فیم حضور جدی داشت که بسیاری از حضورهای این موجود در آب را بخش زیادی اش را با جلوه های ویژه ساخته شده است.

دل تورو درباره علت ساخت شکل آب که به گفته خودش بهترین فیلمش تا امروز است،می گوید: قصد داشتم داستانی باشکوه و زیبا درباره امید و رستگاری بسازم تا پادزهر بدبینی زمانه ما باشد.اینکه دو شخصیت اصلی دست کم به صورت مرسوم نمی تواند حرف بزنند هم با کنار زدن سوءتفاهم هایی که اغلب به واسطه کلام بین انسان ها پیش می آید،به داستان عاشقانه فیلم قدرت بیشتری می بخشد.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :