چاپ
خروجی مدیریت کرونایی سازمان سینمایی بدون توجه به خود بحران!

سینماناب: در حالی خروجی جلسه «کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما» منتشر شد که به عمق فاجعه روی داده اعتنایی نشده است و تصمیم های گرفته شده نمی تواند کلیت ضربه سنگینی که این ویروس به بدنه سینما وارد کرده است را پوشش دهد.

به گزارش سایت سینماناب، در شرایطی که انتظار می رود بازگشایی سالن های سینما همراه با فیلم های نوروزی باشد اما طبق اعلام این شورا در کنار فیلم های جدید، اکران فیلم هایی که نمایششان در اسفندماه متوقف شد بعد از باز شدن سینماها ادامه پیدا می کند و هزینه ای برای تبلیغات آنها در نظر گرفته می شود!!! این تصمیم در شرایطی رخ می دهد که ۹ فیلم در اسفندماه اکران شان را آغاز کرده بودند و شش فیلم هم برای اکران نوروزی در نظر گرفته شده بود که با احتساب خروجی این جلسه باید توضیح داده شود که چطور ۱۵ فیلم قرار است همزمان اکران شان را بعد از بازگشایی آغاز کنند.

در کنار بحران اکران و توجه به سینماداران که مسلمن وام ۱۰ میلیون کمکی به آنها نخواهد کرد، باید به نحوه تقسیم تنها ۱٫۲۶ میلیاردی ارشاد به اعضای صنوف خانه سینما هم اشاره کنیم که طبق یک جدول به صنوف اعطا شده است و بهتر بود مدیران سازمان سینمایی خودشان را به سالی ارجاع دهند که سازمان سینمایی زمان ریاست جواد شمقدری به تمام اعضا بدون تقسیم بندی، عیدی را مستقیم هدیه داد و بودجه های میلیاردی جشنواره های ریز و درشت شان را برای خود اهالی همین سینما هزینه می کردند اما حالا قرار است طبق جدول زیر به صنوف پرداختی ها صورت گیرد، مانند همان اتفاق سلیقه ای که سال گذشته هم افتاد.

به گزارش رسیده، در این جلسه که روز گذشته به ریاست حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی برگزار شد، موارد ذیل به تصویب رسید:
الف) جزئیات اعطای تسهیلات بانکی به سینماها که کلیات آن در جلسه قبل به تصویب رسیده‌بود شامل:
۱- صرفا سینماهای فعال با مالکیت و یا بهره بردار بخش خصوصی مشمول دریافت این تسهیلات هستند. فهرست ۱۲۶ سینما (۳۱۴ سالن) مشمول این طرح به پیوست است.
۲- به ازاء هر سالن سینما مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به صورت قرض الحسنه اعطا می شود.
۳- نحوه بازپرداخت مبالغ دریافتی به‌صورت یکباره (پایان شهریور ۱۳۹۹) برای سینماهایی که معدل فروش ماهانه آنها در سال ۱۳۹۸کمتر از ۵۰ میلیون تومان بوده، تا پایان اسفندماه ۱۳۹۹ خواهد بود.
۴- تسهیلات مذکور به سینماهایی که توسط مالکان آن اداره می شود، به مالک سینما و سینماهایی که توسط بهره بردار اداره می‌شود به بهره بردار سینما پرداخت می‌شود.
۵- مطابق هماهنگی به عمل‌آمده با صندوق اعتباری هنر، ارائه یک فقره چک معتبر معادل مبلغ تسهیلات به عنوان ضمانت از سوی متقاضی کافی است.
۶- سقف ارسال تقاضا برای دفتر نظارت بر نمایش تا ۳۱ فروردین ۹۹ است.
ب) پرداخت کمک هزینه سهم بیمه تامین اجتماعی کارفرمایان (۲۳درصد) شامل:
۱- مشمولان دریافت این کمک هزینه، سینماها، مراکز پشتیبانی فنی سینمایی(لابراتوارها و استودیوها) و آموزشگاه های آزاد سینمایی فعال بخش خصوصی و دارای مجوز از سازمان امور سینمایی هستند.
۲- برای سینماها، این حمایت صرفا شامل سینماهایی خواهد بود که معدل فروش ماهانه آنها در سال ۱۳۹۸ کمتر از ۵۰ میلیون تومان بوده است. (۷۰ سینما از جدول پیوست)
۳- پرداخت کمک هزینه مذکور از اسفندماه ۱۳۹۸ تا زمانی‌که فعالیت های مراکز سینمایی به جهت رعایت سلامت فعالان و شهروندان تعطیل باشد، ادامه خواهد داشت.
۴- هر یک از واحدهای متقاضی لیست بیمه تامین اجتماعی دی ۹۸ خود را به حوزه‌های زیر ارائه کنند:
مراکز پشتیبانی فنی و آموزشگاه های آزاد سینمایی: معاونت‌ توسعه فن‌آوری و مطالعات سینمایی
سینماها: دفتر نظارت بر نمایش فیلم
۵-درخواست‌ها حداکثر تا پایان فروردین ماه ۱۳۹۹ پذیرش می‌شود.
۶- نام کارگاه باید دقیقا هم‌نام مجوز صادره باشد.
۷- کارگاه یا مراکز سینمایی مورد نظر نباید از بیمه بیکاری استفاده کرده باشند.
ج) حمایت از فیلم های سینمایی و غیرسینمایی
۱- در کنار فیلم های جدید، اکران فیلم هایی که نمایششان در اسفندماه متوقف شد بعد از باز شدن سینماها ادامه پیدا می کند و هزینه ای برای تبلیغات آنها در نظر گرفته می شود.
۲- فیلم های دارای پروانه ساخت سینمایی و غیرسینمایی داستانی اکران‌نشده درصورت عرضه در نمایش خانگی (حداکثر ۳۰ فیلم ) معادل ۲۰ درصد مبلغ قرارداد آنها علاوه بر قرارداد، توسط سازمان سینمایی پرداخت می‌شود.
د) کمک ویژه به برخی اعضای خانه سینما:
۱- مطابق جدول پیوست که از سوی خانه سینما ارائه شده، ۲۵۳۳ نفر از اعضای صنوف مطابق جدول پیوست ۵ میلیون ریال، حمایت می‌شوند.
۲- افراد مشمول باید از کسانی باشند که در سال جاری کمتر اشتغال به کار داشته‌اند و ضمنا اشتغال در نهاد دولتی یا بازنشسته حقوق‌بگیر نباشند.
۳- زنان سرپرست خانوار، از کار افتادگان، بیماران خاص، بیکاران فصلی و مشاغل سخت در اولویت قرار دارند.
۴- افراد مشمول باید به تایید هر صنف رسیده باشند.
۵- مبلغ درنظر گرفته شده به حساب قانونی مشمولان واریز می‌شود.
۶- اعضاء صنوف تهیه کنندگان، انجمن صنفی پخش کنندگان، انجمن سینماداران و انجمن مدرسان در این لیست قرار ندارند.
۷- این کمک ها به اعضای انجمن صنفی مدیران تدارکات، انجمن صنفی طراحان فنی و مجریان صحنه، انجمن صنفی دستیاران فیلمبردار، انجمن صنفی بدلکاران و هنروران و افراد تحت پوشش زنان سرپرست خانوار یا بازماندگان درگذشتگان شامل ۱۲۰۵ نفر تا پایان سال جاری پرداخت خواهد شد.
۸- برای صنوف غیر از بند فوق، به محض معرفی اعضای مشمول توسط رئیس صنف پرداخت می‌شود.
۹- خانه سینما اسامی دریافت‌کنندگان این عیدی را در اختیار سازمان سینمایی قرار خواهد داد اما به جهت رعایت حرمت این عزیزان، منتشر نخواهد شد.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :