چاپ
راهنمای فیلم های جشنواره فیلم فجر - 4 به وقت شام؛ پرواز به سمت سیمرغ

30نماایران: همیشه شروع مسیر جدی برای فیلم های ابراهیم حاتمی کیا از جشنواره فیلم فجر آغاز می شود، هر چند در این چند دوره اخیر به سبب حضور نهادهای قدرت در تهیه فیلمهایش باعث شده تا در فیلمسازی دست به تجربه های تازه ای بزند که نمونه اش حجم بالای جلوه های ویژه ای که در فیلمهایش استفاده می کند.

«به وقت شام» نوزدهمین فیلم ابراهیم حاتمی کیا است که در بخش مسابقه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد و از معدود فیلم های وسوسه کننده ای امسال است، همواره حاتمی کیا در دوره های حضورش در جشنواره، حال و هوای دو قطبی خوبی را در جشنواره بوجود آورده است و همینطور اعتراض هایش در دوره اخیری که «چ» و «بادیگارد» حضور داشتند و در داوری مورد فضاوت عادلانه ای قرار نگرفتند و منجر به زاویه پیدا کردن حاتمی کیا با تیم سازمان سینمایی شود.

حاتمی کیا در «به وقت شام» روایتگر داستان هواپیمای کمکی ایران برای سوریه است که برای فرود در فرودگاه دمشق دچار مشکل می‌شود و پرداخت به گروه تکفیری داعش اصلی ترین هسته فیلم است. حاتمی کیا تجربه روایت یک فیلم کامل در هواپیما را با «ارتفاع پست» داشته است و کاملا به مختصات و ظرفیت های چگونگی روایت بدون الکن در این فضای بسته آشناست.

آرمان گرایی در کلیه آثار حاتمی کیا نقش مهمی دارد و گاه این آرمان گرایی او در بافت دراماتیک اثر نقش می بندد و گاه به شکلی غلو آمیز مطرح می شود که این دو وجه فرمی از ویزگی های فیلمسازی حاتمی کیا است و همین شکل زبان است که مخاطبانش را به دو بخش تقسیم می کند.

همکاری مجدد او با بابک حمیدیان بعد از چ و بادیگارد، نشان می دهد که حاتمی کیا با او به یک زبان مشترک رسیده اند و حمیدیان هم نشان داده که د ر آثار او به لطف نقش های اصلی ای که می گیرد به بهترین شکل اجرا می کند اما آنچه که در مقابل شاید با سینمای حاتمی کیا متفاوت باشد، شیوه بازی و اجرای هادی حجازی فر است که به لطف دو فیلم ایستاده در غبار و ماجرای نیمروز به لیست بازیگران این فیم هم اضافه شده است  باید دید او در کنار حمیدیان توانسته است به بازی یک دستی متفاوت از اجراهای قبلی برسد.

بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر، آخرین دوره ای بود که حاتمی کیا توانست به سیمرغ بهترین کارگردانی برای «به رنگ ارغوان» دست یابد و بعد از آن علی رغم حضور فیلم های گزارش یک جشن،چ و بادیگارد حتی در کاندیدا هم نیامد،در حالی که حاتمی کیا در شانزدهمین دوره برای «آژانس شیشه ای»و یازهمین دوره برای «از کرخه تا راین» سیمرغ کارگردانی را دریافت کرد که البته در از کرخه تا راین توانست سیمرغ فیلمنامه هم دریافت کند و هفتمین دوره برای «دیده بان» جایزه ویژه هیات داوران برای کارگردانی دریافت کرد.

همیشه شروع مسیر جدی برای فیلم های ابراهیم حاتمی کیا از جشنواره فیلم فجر آغاز می شود، هر چند در این چند دوره اخیر به سبب حضور نهادهای قدرت در تهیه فیلمهایش باعث شده تا در فیلمسازی دست به تجربه های تازه ای بزند که نمونه اش حجم بالای جلوه های ویژه ای که در فیلمهایش استفاده می کند، نکته دیگر درباره فیلم های حاتمی کیا این است که همه عوامل دخیل در فیلمهایش دیده می شوند، از طراحی صحنه،چهره پردازی و… در هنگام تولید تا موسیقی،صداگذاری و جلوه های ویژه در مرحله پس تولید که درنهایت خروجی فیلمهایش برای نهادهای سرمایه گذارش موجب خشنودی است.

فیلمبرداری «به وقت شام» جدیدترین اثر ابراهیم حاتمی کیا با سرمایه گذاری سازمان هنری رسانه ای اوج همزمان با آغاز ماه رمضان (خرداد ماه) در لوکیشن مربوط به یکی از فرودگاه‌های نظامی در تهران آغاز شد و در ادامه در لوکیشن‌های متعددی از جمله شهرک سینمایی دفاع مقدس، پایگاه هوایی شیراز، اصفهان ، روستاهای اطراف شهریار و شهر دمشق در سوریه پیگیری شد و در روز ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ به پایان رسید. همزمان با فیلمبرداری، تدوین این فیلم نیز توسط مهرداد خوشبخت انجام گردید. کارن همایونفر سازنده موسیقی این فیلم نظرش رااین گونه بیان کرد: با نفس گیرترین فیلم سینمای ایران که با گروه فوق حرفه ایش کم از تولیدات هالییوود ندارد.سخت‌ترین موسیقی که کار کردیم مونتاژ و صدای فوق العاده و گروه بازیگران ایرانی و غیر ایرانی عالی و جلوه‌های ویژه و میدانی و‌ قصه ای که تماما واقعی، مستند و نفس گیر است. فیلم این روزهاست و دغدغه های امروز ما… فیلمی فراتر از مرزهای جغرافیایی ایران و منطقه ی پرالتهاب ما.

شانس ها:

کارگردانی حاتمی کیا همواره جزو شانس های کاندیداتوری است و همینطور به سبب تولید بیگ پرداکشنی آن، می تواند در بخش بهترین فیلم هم از شانس هاس اصلی باشد.

جلوه های ویژه،چهره پردازی،صداگذاری و موسیقی و همینطور بازی بابک حمیدیان جزو شانس ها خواهد بود.

پاشنه آشیل:

پاشنه آشیل خود حاتمی کیا است که همواره در قضاوت اول خود او مورد قضاوت سلیقه است و بعد فیلمش!

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :