چاپ
به دنبال منتفی شدن جلسه یلدایی انتظامی در خانه سینما/ صنوف در انتظار هویت مستقل

سینماناب (30نماایران) - رامین کیانفر: پوست اندازی خانه سینما ابتدا می تواند از صنوف فنی آغاز شود و با تهیه کنندگان شکل دیگری به خود بگیرد ، تصمیمی که می تواند شاکله صنوف مستقل و هویت مند را به دور از هرگونه سهم خواهی فردی در یک طبقه برابر قرار دهد.

در آستانه شب یلدا بود که خبر رسید حسین انتظامی؛ رییس سازمان سینمایی قصد دارد تا در جلسه ای به هم اندیشی با روسای صنوف شرکت کند، جلسه ای که به واسطه چند ساعت مانده به برگزاری آن منتفی اعلام شد، جلسه ای که می توانست به واسطه ثبت صنوف به صورت مستقل در وزارت کار چشم اندازی بلند در راستای صنف فراگیر سینمایی در شاخه های مختلف شود و صنوف به جای نظارت تحت امر مدیرعامل و هیات مدیره خانه سینما به یک جایگاه هویت مند مستقل دست یابند و هریک با توجه به توان روسایشان به دنبال سهم خواهی در جهت تقویت اعضایشان بروند.

حال که خانه سینما در روزهای انفعال خود به سر می برد و حتی از پس یک بیمه تکمیلی هنرمندان هم موفق برنمی آید و حتی نمی تواند برای اعضایش یک بلیت سینما فراهم کند، بهتر است صنوف با حمایت سازمان سینمایی به سمت یک هویت مستقل بروند و هیات مدیره خانه سینما و مدیرعامل آن در شکل تازه ای فعالیت کنند و تشکیلات آن هم توسط نمایندگان صنوف و محوریت ارتباط با قدرت شکل تازه ای به خود بگیرد و صنوف سینما هم تبدیل به جایگاهی برای پروانه کسب مانند سایر صنوف مشاغل شوند و به دنبال اجرای طرح های رفاهی و معیشتی برای اعضایشان باشند.

این پوست اندازی خانه سینما ابتدا می تواند از صنوف فنی آغاز شود و با تهیه کنندگان شکل دیگری به خود بگیرد ، تصمیمی که می تواند شاکله صنوف مستقل و هویت مند را به دور از هرگونه سهم خواهی فردی در یک طبقه برابر قرار دهد.

مهدی سجاده چی؛ رییس کانون فیلمنامه نویسان در گفتگو با تسنیم درباره لغو دیدار یلدایی انتظامی با روسای صنوف به تسنیم گفت:: عدم حضور صنوف سینمایی و هنرمندان و عدم تمایلشان برای دیدار شب یلدایی با رئیس سازمان سینمایی و مدیرعامل خانه سینما دلایل متعددی دارد. شاید بتوان در وهله اول نبود خاستگاه مشترک میان آنان را دلیل اصلی دانست اما کنار آن باید در ابتدا به اعتراض صنوف سینمایی درباره مشکلات بیمه درمانی و حل نشدن خلأهای آن اشاره کرد. دلیل دیگر نادیده گرفتن اعتراضات و خواسته‌های هنرمندان خطاب به رئیس سازمان سینمایی است، این‌که حرف‌ آنان باوجود آنکه به سازمان رسیده است شنیده نمی‌شود.

یلمنامه‌نویس “روز سوم” ادامه داد: یکی دیگر از دلایل لغو نشست با انتظامی، ناشی از اختلافات داخلی بین صنوف و سینماگران و هیأت مدیره است. علت دیگر عدم حضور صنوف نیز برمی‌گردد به اینکه برای این جلسه دستورکار اصولی و مشخصی وجود نداشت و معلوم نبود که برای چه‌چیزی در این جلسه هنرمندان و مدیران سینمایی باید دور یکدیگر جمع شوند، برای همین به‌نظر من احساس کردند که این جلسه‌ای صوری است که آورده خاصی را به‌دنبال ندارد و بنابراین جلسه مذکور لغو شد.

سجاده‌چی درباره مشکلات بیمه تکمیلی و روایات ضدونقیضی که درباره آن شنیده می‌شود بیان کرد: در هر حال بیمه درمانی فعلی به شرکتی سپرده شده که در برخی از موارد مانند دندان‌پزشکی و… سقف مناسبی برای کمک‌هزینه‌ها ندارد و تاخیراتی هم در بازپرداخت هزینه درمان داشته بنابراین صنوف و هنرمندان نسبت به آن معترضند. باید مشکلات و خلأهای بیمه حتماً برای سال آینده برطرف شود. هنرمندان و صنوف متقاضی بسته شدن قرارداد با دیگر شرکت‌های قدرتمند بیمه‌اند و ابتدا مشکل اولیه بیمه تکمیلی درمان را حل کنند و بعد به‌ فکر برگزاری جلسات باشند.

سجاده‌چی درباره دیدارهای پنهانی رئوس سینما گفت: درباره جلساتی که بدون اطلاع‌رسانی و به‌صورت پنهانی برگزار می‌شود من هم خبرهایی شنیده‌ام که امیدوارم دروغ باشد!!

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :