چاپ
راهنمای فیلم های جشنواره فیلم فجر - 3 بمب؛ اثبات فیلمسازی

30نماایران: پیمان معادی در شرایطی با دومین فیلمش «بمب» وارد بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر شده است که برخلاف فیلم اولش به موضوعی تاریخی در سال 66 می پردازد.

«بمب» دومین فیلم پیمان معادی در مقام کارگردان است که امسال در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر حضور دارد و اولین فیلمش «برف روی کاج ها» در جشنواره سی ام فیلم فجر حضور جدی ای داشت به طوری که سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را دریافت کرد و همچنین برای مهناز افشار هم دیپلم افتخار را در بخش نگاه نو به دست آورد و شروع خوبی برای معادی در کارگردانی بود و نگاه موشکافانه اش به لایه درونی یک خانواده در بستر اجتماعی، نمونه خوبی در تراز فیلم های آن سال با این مضامین بود.

معادی بعد از همکار ی موفقش با اصغر فرهادی توانست مسیر تازه ای را برای خودش در سینما پیدا کند و حضورش در چند اثر بین و المللی توانست از او یک بازیگر بسازد که در عرصه بین و المللی هم توان موفقیت را داشته باشد و همکاری اش در فیلم «آخرین شوالیه ها» با مورگان فریمن از دیگر دستاوردهایی بود که معادی به آن دست یافت.

قصه «بمب» به حال و هوای موشک باران تهران در سال ۱۳۶۶ می پردازد و این فیلم به لحاظ تولید هم از آن فضای بسته فیلم اول معادی خبری نیست و به دل شهر آمده است و تعداد لوکیشن های بالایی هم داشته است و تولید فیلم تاریخی در ایران به دلیل نبود یک شهرک سینمایی کامل همواره چالش مهم ساخت این فیلم هاست و ورود به این عرصه نیازمند یک جاه طلبی است.

تولید این فیلم سینمایی که از نیمه اردیبهشت‌ماه آغاز شده بود، پس از ۵۵ جلسه فیلمبرداری با مدیریت محمود کلاری به اتمام رسید.

در این فیلم، پیمان معادی، لیلا حاتمی، حبیب رضایی، سیامک انصاری، سیامک صفری، بهادر مالکی‌پور، رامین پورایمان، معصومه قاسمی‌پور، صبا گرگین‌پور و شهروز آقایی‌پور ایفای نقش کرده‌اند. ارشیا عبداللهی، نیوشا جهانی و باران معادی هم به عنوان بازیگران کودک این فیلم سینمایی‌اند.

برای پیمان معادی که بیشتر با فیلم های اجتماعی شناخته می شود، ورود به فیلمی با این مضمون متفاوت خواهد بود و کارگردانی آن هم سخت تر خواهد شد که با وجود محمود کلاری به عنوان مدیر فیلمبرداری می تواند کمک تاثیرگذاری برای معادی باشد.

حواشی:

در ابتدا گفته شد که خسرو ملکان تهیه کننده فیلم دوم معادی باشد اما مدتی بعد مهدی داوری به عنوان تهیه کننده معرفی شد و حتی او درباره این فیلم مصاحبه هایی هم انجام داد و درباره روند طولانی صدور پروانه ساخت گفت: سوءتفاهمی توسط اعضای شورای پروانه ساخت برای ارائه مجوز تولید این فیلمنامه پیش‌ آمده بود که خوشبختانه با تشریح و توضیح، مشکل رفع شد و پروانه ساخت این سناریو صادر شد.

با کنار رفتن داوری از تهیه کنندگی «بمب»، خود معادی خواستار تهیه کنندگی شد که به دلیل نداشتن کارت تهیه کنندگی درنهایت مانی حقیقی؛ همبازی معادی در «درباره الی» به عنوان تهیه کننده این فیلم معرفی شد.

در زمان پس تولید «بمب»، معادی در یادداشتی نوشت: فیلمبردارى بمب تموم شد. مراحل پس از تولید فیلم هم که تقریبا بطور همزمان شروع شده بود رو به پایان هست و بزودى فیلم آماده خواهد شد. اما، لازم دونستم همینجا به همه کسانى که تمام تلاششون رو کردند تا این فیلم ساخته نشه خسته نباشید و خدا قوت بگم. مخصوصا به آنهایى که به دلایل واضح و اهداف شفاف براى اینکه در این دیگ چیزى برایشان نمی‌جوشید، سنگ اندازى و إیجاد مزاحمت‌هاى زیادى براى من و پروژه بمب کردند. بى‌شک همکاران، کارمند‌هایتان و صاحبانتان می‌دانند که شما به هیچ وجه کم نگذاشتید و کوتاهى نکردید و اینکه این فیلم امروز ساخته شد چیزى از ارزش‌هاى شما نزد آنان کم نخواهد کرد. و اما از طرفى دیگر، از همه دوستانى که کمک کردند تا این فیلم به مرحله تولید برسه صمیمانه تشکر می‌کنم. چه دوستان در وزارت ارشاد که با پیگیرى و راهنمایى‌هاى درست کمک کردند تا این فیلم علیرغم همه دست‌انداز‌ها و مشکلات ساخته شه، و چه دوستان دیگرى که همه این ماه‌هاى اخیر پا به پاى من دویدند تا رویا‌هایمان را واقعى کنیم. از همه‌تان ممنون هستم و برایتان از خداوند سلامتى و دل خوش آرزو می‌کنم.

شانس ها:

فیلمبرداری محمود کلاری همواره در جشنواره جزو شانس ها برای کاندیداتوری است، هرچند از آخرین سیمرغش برای «جدایی نادر از سیمین» هفت دوره از جشنواره می گذرد.

با توجه به سابقه خوب معادی در فیلمنامه نویسی و بازیگری، این دو رشته هم جزو شانس ها خواهد بود.

پاشنه آشیل:

روایت منطقی در تاریخ مورد اشاره فیلم از نکته های مهمی است که می تواند فیلم را به ضد خودش تبدیل کند.

 

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :