چاپ
بعد از اعتراض سه عضو مهم شورای مرکزی کانون کارگردان به رفتارها و جنبش های غیرقانونی در راس کانون کارگردانان و نادیده گرفتن ۳۳۰ نفر از اعضا؛ کانون پاسخ بیانیه سه عضو را داد / در اولین فرصت، دیگر اعضا ثبت می شوند!

سینماناب: در حالی که سه عضو شورای مرکزی نسبت به برخی رفتارها در راس کانون کارگردانان اعتراضاتی را مطرح کردند و آنچه که برمی آید نشان از جنبش های پیش از مجمع عمومی خانه سینما توسط کانون است که 330 نفر از اعضایش را به بهانه کرونا نادیده می گیرد و بعد از صنف تهیه کنندگان که حضورش در مجمع عمومی خانه سینما با ابهام مواجه است، اعتراض به نادیده گرفتن 330 نفر در کانون می تواند آغازگر اعتراضات دیگر کارگردانان باشد.

به گزارش سایت سینماناب،سه عضو اصلی شورای مرکزی کانون کارگردانان نسبت به برخی از رفتارهای غیرقانونی ومشروعیت نداشتن برخی از تصمیم‌های انجمن صنفی کارفرمایی کارگردانان اعتراض کردند. این سه عضو پوران درخشنده، خسرو معصومی و رضا درمیشیان سه عضو اصلی شورای مرکزی انجمن صنفی کارفرمایی کارگردانان استان تهران (کانون کارگردانان سینمای ایران) هستند که نسبت به حذف سیصد و سی عضو این کانون اعتراض کردند و اعلام داشتند این تشکل مشروعیت ندارد.
متن نامه این سه کارگردان سینمای ایران به شرح زیر است:

کارگردانان محترم سینمای ایران
از آنجا که ما خود را برآمده از آرای مجمع عمومی و نماینده صنف می دانیم موظف به پاسخگویی هستیم و اعلام می داریم به دلایل ذیل شورای انجمن کارفرمایی کارگردانان مشروعیت ندارد.
متاسفانه مدت هاست پی گیری ها و اعتراض های ما جهت شفاف سازی نتیجه نداده است. از این رو با توجه به رفتارهای غیرقانونی پی در پی و عدم پاسخگویی رئیس و بازرس ناچار به اطلاع رسانی شدیم:
۱. با توجه به ثبت کانون کارگردانان سینمای ایران در وزارت کار تحت عنوان «انجمن صنفی کارفرمایی کارگردانان استان تهران» تا این لحظه اسامی ۳۵۰ کارگردان عضو کانون ، علیرغم پر کردن فرم های مربوطه انجمن صنفی کارفرمایی توسط کارگردانان و گذشت چندین ماه از تاسیس ، به بهانه عدم بررسی مدارک به وزارت کار اعلام نشده است. ما معتقدیم تمام اعضای کانون کارگردانان عضو انجمن صنفی کارفرمایی هستند و نیازی به تائید صلاحیت و نظارت استصوابی نیست اما تنها ۲۲ کارگردان به وزارت کار به عنوان عضو معرفی شده و تا زمانی که شورای مرکزی تایید صلاحیت اعضا را به وزارت کار اعلام نکند عضویت کارگردانان سینمای ایران به رسمیت شناخته نخواهد شد.
۲.شورای مرکزی دریافت شناسه جهت شرکت در انتخابات هیات مدیره خانه سینما را بهانه کرده و اقدام به برگزاری مجمع عمومی مخفیانه ۲۲ نفره ای (بدون اطلاع رسانی به تمامی اعضای صنف) کرده است که مشروعیت صنف کارگردانان را به شدت خدشه دار می سازد.
ما مصرانه خواستار اطلاع رسانی انتخابات برای کارگردانان قبل از برگزاری انتخابات بودیم که متاسفانه توجهی به آن نشد. بارها اعلام کردیم زمانی که کارگردانان اطلاع ندارند و آگهی انتخابات در روزنامه «صدای ملت» چاپ می شود چگونه متوجه انتخابات شوند! درخواست داشتیم این آگهی و تغییر زمان آن در کانال رسمی صنف منتشر شود که با آن نیز مخالفت شد. حتی متنی که چند روز پس از برگزاری انتخابات با عنوان شورای مرکزی منتشر شد بدون اطلاع تمامی اعضای شورای مرکزی و فقط برای توجیه عملکرد نامشروعشان و عدم دعوت از کارگردانان در مجمع عمومی بود.
ما موافق حضور نماینده کانون در هیئت مدیره خانه سینما هستیم اما آنچه برای ما جای تامل دارد تمامیت خواهی ها و فشار به اعضای شورا وعدم اطلاع رسانی شفاف ، عدم انتخابات آزاد و ابقا اعضای شورای مرکزی و بازرس ، انتصاب اعضای علی البدل بدون مشروعیت و مقبولیت به بهانه هایی چون کرونا، نداشتن گنجایش سالن و اکتفا به۲۲ نفر است. اما اینها نمی تواند دلیلی بر عدم اطلاع رسانی و نامشخص بودن مکانیسم انتخاب حضور افراد برای شرکت و کاندیداتوری در مجمع مخفیانه ۲۲ نفره باشد آن هم با وجود راه های تعریف شده ای چون رعایت فاصله گذاری اجتماعی و حتی انتخابات مجازی!
۳.ما معتقدیم نهاد صنفی ای می تواند مشروعیت داشته باشد که برآمده از رای اکثریت اعضای صنف باشد و نه جمع اندک ویژه! و نکته قابل تامل اینکه شورای مرکزی در این انتخابات ۲۲ نفره مخفیانه، اساسنامه ای که به امضای خودشان به عنوان هیات موسس رسیده را نقص کرده و مفاد آن را زیر پا گذاشته اند.
۴. ما معتقدیم اساسنامه صنف می بایست به شیوه شفاف در کانال های صنف منتشر شده و در اختیار تمامی کارگردانان قرار گیرد چرا که دیگر زمان شفافیت است نه اینکه از انتشار رسمی آن جلوگیری شود.
۵. از طرف دیگر واگذاری شورای صنفی نمایش به سازمان سینمایی و عدم حضور نماینده کانون کارگردانان جهت مطالبه و دفاع از حقوق اعضای صنف موجب تضییع حقوق کارگردانان سینمای ایران شده است ، آن هم شورای صنفی نمایشی که همیشه ریاست آن با نماینده کانون کارگردانان بوده و بر اثر بی درایتی رئیس کانون کارگردانان ، جایگاه صنفی کارگردانان از دست رفته است.
۶. و اما در آخرین بی قانونی صورت گرفته ، پس از اتمام جلسه انتخاب نماینده منتخب صنف برای هیات مدیره خانه سینما که با رای گیری اکثریت آرا انجام شده بود، در کمال ناباوری رای گیری باطل شده و اقدام به انتصاب فرد دیگری نموده اند.
۷. ما بر این باوریم که از مجمع عمومی کانون کارگردانان سینمای ایران یک ماموریت دو ساله داشته ایم که به پایان رسیده است و حال که انجمن صنفی کارفرمایی تاسیس شده می بایست همگی شورای مرکزی استعفا داده تا نمایندگان واقعی تمامی کارگردان سینمای ایران دوباره انتخاب شوند نه اینکه اعضای جدید را منتصب کنیم و با تمامیت خواهی و پیدا کردن توجیهات شبه قانونی به اعمال خود وجهه قانونی بخشیده و تا دو سال آینده (سال ۱۴۰۱) خودمان را ابقا نماییم!
در پایان ما ضمن برائت از اعمال و رفتارهای ناشایست و غیر اصولی این مدت ، خیانت به رای و اعتماد اعضای واقعی مجمع عمومی کارگردانان را بر نمی تابیم و مجمع عمومی ۲۲ نفره مخفیانه را مشروع نمی دانیم.
خط قرمز ما مشروعیت صنفی و اعتبار بخشیدن به همه اعضای مجمع عمومی و حفظ حقوق تمامی کارگردانان سینمای ایران است.

حالا پاسخ کانون کارگردانان به سه عضو شورای مرکزی

اعضای محترم کانون کارگردانان سینمای ایران

در آخرین مجمع عمومی خود ماموریتی را به شورای مرکزی محول کرد و آن ثبت قانونی کانون در وزارت کار بود؛ مهمی که به دلایل مختلف در شوراهای پیشین کانون عملی نشده بود.
این مهم با پیگیری تمام اعضای شورای مرکزی در یکسال گذشته و با برگزاری جلسات متعدد با نمایندگان وزارت کار در حال انجام و پیشرفت است. و بخصوص اعضای فعال در این زمینه قطعا تا انجام کامل این ماموریت به کار قانونی خود ادامه داده و ضمن مقاومت در برابر هرگونه کارشکنی جریانی که خواسته‌های شخصی و یا صنوف دیگر را در کانون جستجو و پیگیری می‌کنند، ازین مهم دست بر نمی‌دارند.
جریانی که بارها اطلاعات کانون را به خارج از آن و صنوف نه چندان خیرخواه منتقل می‌کرده و از آنجایی که آنچه برای دیگر اعضا اولویت داشت نه این بازی‌های کثیف و رسوا که موجودیت قانونی و مقتدر کانون بود، با متانت و سعه‌صدر سعی در تحمل آنان و اصلاح افکار و کردارشان داشته‌اند. با توجه به اینکه در شرایط فعلی برگزاری مجمع عمومی طبق معمول و با حضور تمام اعضای کانون عملی نبود، هیئت مدیره انجمن صنفی کارگردانان پس از مشورت با تعدادی از باتجربه‌های صنف ضمن حضور رئیس هیات مدیره خانه سینما و با توجه به این مسئله که نماینده محترم وزارت کار اجازه برگزاری مجمع با تعداد بیش از پنجاه نفر را نمی‌داد، تصمیم گرفت، به طور قانونی و با دعوت از پیشکسوتان و تعدادی از کارگردانان جوان مجمع خود را برگزار کند؛ تا همان فرصت‌طلبانی که الان از عدم شرکت نماینده کانون در شورای صنفی اکران گله می‌کنند فردا مدعی نداشتن نماینده در هیئت مدیره خانه سینما نیز نشوند.
شورای مرکزی بارها تاکید کرده که این وظیفه‌ای خطیر بود که برعهده ما قرار گرفته و قطعا پس از ثبت کامل کانون در وزارت کار و دریافت شناسه بدون تردید و مکث تمام اعضای کانون کارگردانان به عضویت رسمی انجمن کارفرمایی در آمده و علیرغم اینکه جریان کوچکی سعی می کرد که کارگردان‌های تک فیلمه از عضویت در این انجمن صنفی کارفرمائی محروم شوند! دیگر اعضای شورا جلوی این حرکت تخریبی را هم گرفتند. البته و با به ثمر نشستن تلاشها که بسیار نزدیک است، شورای مرکزی بلافاصله با برگزاری یک مجمع عمومی فراگیر، ضمن توضیح و شرح کامل و دقیق اقدامات به عمل آمده، تصمیم گیری در مورد ادامه فعالیت‌های خود را به عهده مجمع عمومی قرار خواهد داد.
لازم به ذکر است شورای مرکزی کانون براساس صورتجلسه موجود در تاریخ چهارشنبه هشتم مردادماه جاری رای‌گیری برای انتخاب نماینده قانونی خود را در محل کانون و با حضور همه اعضای فعال شورا انجام داده و با اکثریت آرا نماینده خود را جهت حضور در مجمع عمومی خانه سینما انتخاب کرده است. اما جریان کوچکی که به نظر می رسد بازیچه بدخواهان کانون و در پی فروپاشی و تفرقه، آن هم در مقطع حساس انتخابات هیات مدیره خانه سینما هستند، تمام تلاش شان را کرده و می‌کنند تا کانون نماینده‌ای در انتخابات هیئت مدیره خانه سینما نداشته باشد.
باید ذکر کنیم که این جمع کوچک یک هفته زمان داشتند تا به مجمع عمومی قانونی اعتراض کنند و حالا پس از حدود یک ماه و درست در زمانی که نماینده مورد نظرشان برای هیئت مدیره خانه سینما رای نیاورده معترض شدند و عوام‌فریبانه فریاد طرفداری از اعضای کانون سر می‌دهند!
و جای سوال است که در این چند هفته چرا سکوت کرده‌اند و هیچ عکس‌العملی به این مجمع عمومی به قول آنها غیر‌قانونی(!) نداشته‌اند.
ما اکثریت اعضای هیئت مدیره حرف‌های ناگفته زیادی داریم که در اولین مجمع عمومی تمام آنها را در محضر تمامی اعضای شریف و محترم و فهیم خود خواهیم زد و اجازه نمی‌دهیم عده‌ای محدود، ساده‌لوحانه اما با جنجال‌سازی‌هایی که معمولا در سابقه آنها به دفعات دیده شده، تلاش های دوساله اعضای دیگر را از بین ببرند و با در خطر قرار دادن موجودیت کانون و منافع صنفی حرفه‌ای اعضای آن، اینچنین فریبکارانه شعارهای بی‌پایه بدهند.

شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :