انتشار لیست سهامداران فیلم های جشنواره امسال / از همکاری فارابی با سجاد علیجانی تا فیلم کوچک مدعی مستقل که ۸۵ درصد سهم مرکز گسترش را دارد

سینماناب: برای اولین بار در طول تاریخ جشنواره، سهم سهام داران فیلم های سینمای ایران با ذکر اسامی آنها و میزان واریزی آنها اعلام شد، این اتفاق در ادامه سیاست شفاف سازی حسین انتظامی در سازمان سینمایی است. نکته قابل توجه این که تهیه کننده هم در سینمای ایران تبدیل به عوامل انتصابی در یک پروژه شده است تا او پول سهام داران را به شکلی تقسیم کند!

به گزارش سینماناب، از ابتدا حضور فیلم هایی که با سرمایه ارگان های مختلف ساخته شد در جشنواره امسال کاملن مشخص بود اما جدای از حضور ارگان ها دیده می شود که اسم های پرحاشیه این سالها در سرمایه گذاری فیلم ها هم حضور جدی دارند، به طوری که در برخی از آنها حتی تهیه کننده فیلم ها هم هیچ سهمی ندارند و نشان می دهد که تهیه کننده در سینمای ایران تبدیل به یک شغل انتصابی شده است.

فیلم ابلق به کارگردانی نرگس آبیار با چهار سهام دار همراه است، از محمدحسین قاسمی تا محمدرضا صابری سینمادار و مجید صالحی بازیگر و نرگس آبیار به عنوان کارگردان! فیلم تی تی به کارگردانی آیدا پناهنده با سهام داری هفتاد درصد سجاد خواجه علیجانی که طی این سالها بسیار درباره چگونگی این میزان هزینه در فیلم و برنامه هایی چون برنده باش پرسش به میان آمده است! فارابی ده درصدی تا آیدا پناهنده و ارسلان امیری هرکدام به میزان ۵ درصد! فیلم شیشلیک با سهامداری صددرصدی ناصر قدیرکاشانی رییس هیات مدیره اول مارکت در فیلم شیشلیک و روزی روزگاری آبادان، همچنین فیلم مامان که طبل مستقل را می کوبد با سهامداری ۸۵ درصدی مرکز گسترش و ۱۵ درصدی مجید برزگر! همچنین یدو با سهامداری ۵۰ درصدی فارابی و ۵۰ درصدی کانون پرورش فکری که تهیه کننده آن هیچ سهمی ندارد، فیلم بی همه چیز هم با سهام داری صددرصد امید اخباراتی است و تهیه کننده آن هم سهمی از فیلم ندارد.

 فهرست تفصیلی سهم هر فیلم و هر سینما از فروش بیش از ۳۸ میلیارد ریالی جشنواره سی و نهم فیلم فجر منتشر شد.

این دو فهرست در قالب‌های جداول شفاف‌سازی جداگانه قابل دسترسی است.

بر اساس این خبر، برای دریافت فهرست پیوست۱: سهم سینماها به [لینک- سهم سینماها] مراجعه کنید.

همچنین اطلاعات مربوط به سهم صاحبان آثار در پیوست ۲، [لینک- سهم صاحبان آثار] به ثبت رسیده است. 

بر اساس این خبر، امسال برای نخستین بار در ادوار جشنواره فیلم فجر، سامانه مدیریت فروش و اکران (سمفا) این امکان را ایجاد کرده است که سهم صاحبان آثار (بخش مسابقه سینمای ایران- سودای سیمرغ) و سینماهای نمایش دهنده آثار جشنواره در تهران و شهرستان‌ها در مدتی کوتاه پس از پایان سی و نهمین جشنواره فیلم فجر پرداخت شود که واریز آن تا پایان همین هفته انجام خواهد شد.

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :