چاپ
راهنمای فیلم های جشنواره فیلم فجر - 2 امپراطور جهنم؛ شعار بدون مرز

30نماایران: پرویز شیخ طادی بعد از پنج سال با فیلم «امپراطور جهنم» به جشنواره فیلم فجر می آید، آن هم در شرایطی که سال گذشته حجم بالایی از حواشی را برای جشنواره بوجود آورد.

«امپراطور جهنم» به کارگردانی پرویز شیخ طادی و تهیه کنندگی محمد خزاعی محصول انجمن سینمای دفاع مقدس و وابسته به سازمان اوج است که در سال گذشته هم متقاضی حضور در جشنواره فیلم فجر بود اما هیات انتخاب به دلیل اینکه نسخه ناقص را دیدند، هیات انتخاب ترجیح داد تا فیلم وارد جشنواره سی و پنجم نشود، البته ناگفته نماند که محمد خزاعی در زمان جشنواره گردوخاک زیادی را در پی عدم حضور این فیلم در جشنواره کرد به طوری که ای تهیه کننده نامه تندی را خطاب به حجت الله ایوبی؛ رییس وقت سازمان سینمایی نوشت که در رسانه ها بازتاب گسترده ای را داشت و شاید شروع نقدها به عملکرد ایوبی در ایام جشنواره از همانجا آغاز شد.

صاحبان فیلم برای خلاصه داستان فیلم به همین اشاره کردند که : «این فیلم  فلسفه ایجاد داعش و گروه های تکفیری را روایت می کند و همچنین روابط سعودی ها با رژیم اسراییل را نمایش می دهد. »

با روی کارآمدن داعش و گسترش فعالیت آنها و نقش مهم ایران در حذف آن همواره می توان کلیات آن سوژه ای باشد برای سینمای ایران که درباره آن کار کند و امسال در جشنواره فیلم فجر در کنار این فیلم می توان به «به وقت شام» ابراهیم حاتمی کیا اشاره کرد که علی رغم همکاری پرویز شیخ طادی با حاتمی کیا در چند فیلم به عنوان طراح صحنه و لباس اما نگاه این دو به سینما بسیار متفاوت است.

از آخرین فیلم شیخ طادی پنج سال می گذرد، «روزهای زندگی» با موضوع دفاع مقدس محصول سیما فیلم که توانست در سی امین جشنواره فیلم فجر، یعنی همان جشنواره ای که خزاعی تهیه کننده فیلم جدیدش، دبیر آن سال جشنواره بود چندین سیمرغ مهم را بگیرد و سیمرغ بهترین کارگردانی را هم برای شیخ طادی به دنبال داشت.

نگاه ایده آلیستی و مضمون گرایی از ویژگی های شیخ طادی است همانطور که در «شکارچی شنبه» بسیار دست پایین به موضوعی پرداخت که می توانست ریشه بسیاری از مشکلات امروز را مطرح کند و آنچه که در این میان فراموش می شود، توجه جدی فیلمسازش به فرم و بیان هنرمندانه سینمایی است که چطور یک مفهوم و موضوع استراتژیک حاکمیتی در چارچوب سینما مطرح شود، مهمترین مساله ای است که می تواند چالش برانگیز باشد و اصلی ترین نسخه برای درمان آن، توجه جدی به داستان دراماتیک در بستری که برای مخاطب عام هم جذابیت داشته باشد به شکلی که کشور ما که همواره مقابله با گروه های صهیونیستی و داعش را سرمشق خود قرار داده است، باید در سینما هم این مهم در شکل خودش منتقل شود و سینما قطعا مهمترین ابزاری است که دستش بسیار پر است تا حرفها را به تصویر بکشد.

آنچه که شنیده شده، فیلم «امپراطور جهنم» حجم بالایی جلوه های ویژه بصری را داشته است و بسیاری از صحنه ها در پس تولید ساخته شده است و وسواسی که شیخ طادی در این زمینه داشته است چراکه او در طراحی صحنه بسیار شناخت خوبی دارد اما اصرارش بر نویسندگی به شکلی که بیشتر وجه خبری دارد باعث شده که خلا یک داستان پرداز در فیلمهایش احساس می شود همانطور که در «روزهای زندگی» از جایی که رزمنده ها و پرستارها در تونل گرفتار می شوند، فیلم می افتد.

بعد از «شکارچی شنبه» و موفقیت نصیریان در آن فیلم، برای دومین بار شیخ طادی نقش اول فیلم جدیدش را به نصیریان داده است و در کنار آن فرخ نعمتی،علیرام نورایی،صبا کمالی و سعید راد به ایفای نقش می پردازند.

شانس ها:

تکرار موفقیت های این ساله از سوی «علی نصیریان» دور از ذهن نیست که او می تواند یکی از شانس های اصلی برای کاندیدایی باشد اما به واسطه جلوه های ویژه ای و طراحی صحنه که فیلم احتیاج داشت، می تواند در این دو رشته هم از گزینه ها باشد.

پاشنه آشیل:

فیلمنامه و کارگردانی قطعا چالش برانگیز رشته فیلم خواهند بود، چرا که به واسطه بودجه ای که فیلم داشت توقع می رود تا با فیلمی مواجه باشیم که به دور از شعار، قصه ای منسجم را روایت کند تا مخاطب عادی هم با آن ارتباط برقرار کند و تاثیر هم دریافت کند.

شکل باری گرفتن از علیرام نورایی و صبا کمالی و دیگر بازیگران از دیگر پاشنه آشیل هایی است که ضعف اجرایی آن می تواند برای فیلم چالش جدی باشد.

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :