چاپ
راهنمای فیلم های جشنواره/2 گشت۲؛ ادامه ای برای بهتر شدن

30نماایران،جدیدترین فیلم سعید سهیلی در حالی به فهرست اولیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر راه پیدا کرد که فیلمبرداری بخش پایانی آن بافی مانده است.حذف واژه «گشت» از عنوان فیلم شرط پروانه گرفتن فیلم قلمداد می شود.

سعید سهیلی جزو فیلمسازان مهم سینمای ایران است که با مناسبات سینما هم رابطه پر افت و خیزی دارد اما مهم بودن او به این برمی گردد که در یک سطح خودش را محدود نمی کند و سعی در تجربه های تازه می زند که ورود به آن نیازمند یک جسارت است.دوره ای در تجربه فیلم های دفاع مقدسی موفق ظاهر می شود و با ورود به سینمای به اصطلاح کمدی که دوره ای باب شده بود با خود و دغدغه هایش فاصله می گیرد و در چند فیلم اخیرش زبان اجتماعی به خود می گیرد. برای نوشتن فیلمنامه وقت زیادی می گذرد اما بیش از آنکه نویسندگی اش حتی مشترکا جلوه کند، جنس کارگردانی اش توی چشم است و تاریخ نشان داده که رابطه اش با سینما و جشنواره همیشه یک دست نبوده و اتفاقاتی را دیده و تجربه کرده که تبدیل به سندی برای معرفی یک دوره شده است.

«گشت ۲» ادامه دنبال فیلم پرحاشیه «گشت ارشاد» است و این حاشیه باعث شد حتی برای ساخت دنباله آن نام فیلم هم موجزتر شود، سهیلی پس از ساخت «کلاشینکف» به سراغ «گشت ۲» رفت، اتفاقی که برای دنباله های سینمایی می افتد، این است که نمی تواند مانند نسخه اولش محبوب شود اما مهم می شود و کنجکاو برای دیدن فیلم،اینکه سهیلی در نسخه دوم چه تمهیداتی را در نظر گرفته است که هم محبوبیت نسخه اول را از دست ندهد و در وهله بعدی بتواند ضرورت ادامه پیدا کردن آن را به مخاطب القا کند مسئله ای است که از هوشمندی فیلمساز نشات می گیرد و سهیلی هم نشان داده در این زمینه بیگانه نیست و همواره مراقب است.

در خلاصه داستان «گشت ۲» آمده است: عباس و حسن پس از پنج سال از زندان آزاد شده، سراغ عطا می روند. عطا در این مدت در کما بوده و به تازگی به هوش آمده و به زندگی عادی بازگشته است. این سه رفیق دوباره با هم همراه شده، در پی کاری شرافتمندانه می‌گردند اما پس از تلاش های بسیار، ناچار می‌شوند دوباره.

خواندن هم این چند خط درباره خلاصه داستان «گشت ۲» نشان می دهد که حتما باید ببینده قسمت اول باشیم چراکه دیگر فیلمساز قصد نداشته که شخصیت پردازی را افزون کند و وقت خودش را به این مسئله بپردازد اما قطعا در قسمت دوم می توانیم به یک شخصیت پردازی کامل تری دست یابیم.

حمید فرخ نژاد، پولاد کیمیایی، ساعد سهیلی، بهاره افشاری، ترلان پروانه، سارا سهیلی، ساناز طاری، امید روحانی، اسدالله یکتا، صفر کشکولی، محمد الهی، فاطمه شکری، داوود مقدادی، رضا شمس الدین، فاطمه مرتاضی، منصور نوبخت، ملیحه جلیلی، محمدعلی نقلی لو، هادی افضلی، محمدکریم ولدخانی، شهرام احمدنیا و مهدی ماهانی از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

فیلم در حالی به فهرست اولیه فیلم های حاضر در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر دست پیدا کرد که پایان آن هنوز فیلمبرداری نشده است که باید گروه به ارمنستان بروند و سکانس های مانده را بگیرند.

نیوشا ضیغمی که در نسخه قبلی تا پابان فیلم حضور داشت در قسمت دوم حذف شده است.

در دوره ای که گشت ارشاد در جشنواره حضور داشت، سه بازیگر مرد فیلم توانستند کاندیدا شوند.

براساس شنیده ها پرداکشن «گشت ۲» نسبت به «گشت ارشاد» سخت تر بوده است به طوری که فیلمبرداری طولانی را پشت سر گذاشت.

نکته قابل توجه دیگر حضور حمید فرخ نژاد؛بازیگر نقش اول فیلم به عنوان تهیه کننده در کنار سعید سهیلی است که دور از انتظار نیست این اتفاق با شرط بازیگر گران قیمت فیلم صورت گرفته باشد!

باید منتظر ماند و دید که جنجال هایی که برای «گشت ارشاد» بوجود آمد در انتظار «ارشاد ۲» هم خواهد بود….!

پولاد کیمیایی درباره « گشت ۲» و موضوعش توضیح داد: این قسمت حرف های جدیدی برای گفتن دارد، شخصیت هایی که در قسمت اول حضور داشتند در این قسمت هم هستند اما این بار با قشرهای مختلفی از جامعه مواجه می شوند و می توان گفت قصه قسمت دوم از قسمت اول بهتر است.

برخی از عوامل فیلم سینمایی «گشت۲» عبارتند از کارگردان: سعید سهیلی، تهیه کنندگان: سعید سهیلی و حمید فرخ نژاد، فیلمنامه نویسان: مهدی محمدنژادیان و سعید سهیلی، مدیر فیلمبرداری: مسعود سلامی، طراح صحنه: عباس بلوندی، تدوینگر: حسن ایوبی، طراح لباس: مهناز غنی، مدیر صدابرداری: عباس رستگارپور، مجری طرح و مدیر تولید: رحمت عبدالله زاده، طراح گریم: امید گلزاده، مدیر برنامه ریزی و دستیار اول کارگردان: حسن لفافیان، مشاور رسانه ای: مسعود نجفی.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :