چاپ
راهنمای فیلم های جشنواره فیلم فجر - 1 اتاق تاریک؛ در جستجوی اتفاق

30نماایران: «اتاق تاریک» ششمین فیلم سیدروح الله حجازی در بخش سودای سیمرغ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد، فیلمی که گفته می شود یک تجربه تازه در سینمای فیلمسازش محسوب می شود که همواره به دنبال راهی است که زبان خود را در سینما تثبیت کند.

«اتاق تاریک» ششمین فیلم سیدروح الله حجازی است، او آخرین فیلمش «مرگ ماهی» بود که سه سال از ساخت آن می گذرد و تجربه موفقی برای او نبود، ساعد سهیلی که این روزها به عنوان یکی از بازیگران خوب در بین هم نسلانش شناخته می شود در مقابل ساره بیات بازی کرده است و در این فیلم با توجه به تفاوت سنی بین آنها نقش یک زوج را بازی می کنند که می تواند حرف تازه ای در فیلم او باشد، هرچند پیش تر در «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» با زوج ترانه علیدوستی و پیمان قاسمخانی تا حدودی به این معضل نزدیک شده بود.

او با فیلم اولش «درمیان ابرها» توانسته سیمرغ بلورین بهترین فیلم را در بخش نگاه نو (فیلم های اول) به دست بیاورد اما بعد از آن به واسطه فیلم های اجتماعی که ساخت، نتوانست در جشنواره به آنچه که علاقه داشت دست پیدا کند، چراکه تجربه ساخت آثار تلویزیونی همواره در ساخت فیلم سینمایی برای او اتفاق خوشایندی نبود و همواره ردپای کارگردانی تله فیلم را در آثار او یافت می شد و البته تک لوکیشن بودن دو فیلم او هم به میزان کم داشتن غنای داستان و کارگردانی آسیب خود را متوجه فیلم کرده بود، هرچند همواره نشان داده که در کستینگ بازیگران اشتباه نمی کند.

اکتفا به یک ایده داستان و روایت روزمرگی شخصیت ها در دل روایت های خرده از ویزگی ها فیلمسازی او به شمار می رود که شکل استقبا جشنواره و اکران عمومی می تواند برای یک تجربه ای را به دنبال داشته باشد که با فیلم قصه گوتری در این دوره حضور پیداکند و در میان آثارش به جز «درمیان ابرها» به نظر در فیلم جدیدش سراغ ایده ای رفته است که کمتر نمونه مشابهی را داشتیم و از این حیث می تواند برای او یک چالش تازه ای را به دنبال داشته باشد.

در خط اصلی داستان «اتاق تاریک» آمده است:فرهاد و هاله فصل جدید زندگی خود را آغاز کرده اند و این سرآغاز تغییرات دیگری است که آنها را در مواجهه با مسایل جدیدی قرار می دهد…

عوامل اصلی فیلم عبارتند از مدیر فیلمبرداری: پیمان شادمانفر، مدیر صدابرداری: حسین بشاش، طراح چهره پردازی: عباس عباسی، دستیار اول کارگردان: محمدرضا رسولی، مدیر برنامه ریزی: امید علیازی، طراح صحنه: بهادر حسین زاده، طراح لباس: مروارید کاشیان، فیلمبردار: ادیب سبحانی، مدیرتدارکات: امیر اسکندری، منشی صحنه: دنیا راد، عکاس: امیرحسین شجاعی، مشاور رسانه ای: آریان امیرخان، نویسنده، تهیه کننده و کارگردان: سید روح الله حجازی.

شانس ها:

فیلمبرداری پیمان شادمانفر که در گرفتن پلان های داخلی و شکل نورپردازی نشان داده بهترین ایده ها را دارد، در صورتی که مناسب حال و فضای داستان باشد می تواند از گزینه های جدی باشد. بازی ساعد سهیلی که در این سالها هرساله چهره تازه ای از خود را نشان می دهد و تاکنون دوبار موفق به کاندیدای سیمرغ بهترین بازیگر شده است از دیگر شانس ها خواهد بود و به لحاظ ایده ای که در داستان وجود دارد می تواند در بخش فیلمنامه برای حجازی اتفاق تازه ای باشد.

پاشنه آشیل:

نمایش چهره زنی محجور و رنج کشیده از سوی ساره بیات از او یک چهره تکراری ساخته است و این فیلم می تواند برای او قدم برداشتن مانند یک لبه تیغ باشد و فاصله بین پختگی و تکرار بسیار کوتاه خواهد بود.

استمرار روایت فیلم در یک لوکیشن با نماهای تکراری از پاشنه آشیل هایی است که در فیلم های قبلی روح الله حجازی هم وجود داشت.

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :